Zvýhodněné průmyslové zóny, v nichž bude v rámci investičních pobídek možná vyšší podpora na nově vytvořené pracovní místo, by měly vzniknout v Ostravě – Mošnově, v Holešově na Kroměřížsku a v mostecké průmyslové zóně Joseph. Na středečním večerním zasedání o tom rozhodla vláda, která přijala návrhy předložené ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD). O schválení návrhu informovalo tiskové oddělení úřadu vlády.

S vytvořením zón počítá vládní novela o investičních pobídkách, která je účinná od začátku května. Mládek již dříve uvedl, že zvýhodněné zóny bude ministerstvo průmyslu vybírat zejména v regionech s vysokou nezaměstnaností. Finální navrhované lokality několikrát zmínil.

Lokality jsou vybírány velmi pečlivě. Doufáme, že statut zvýhodněných zón spolu s benefity, které se k tomu pojí, nám pomůže přilákat investory i do jindy opomíjených regionů,” podotkl ve středu Mládek. Dodal, že všechny navrhované oblasti mají připravenou infrastrukturu, výměru větší než 150 hektarů a více než 40 procent volných ploch.

Proti ostatním regionům bude ve zvýhodněných lokalitách dostupná vyšší podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až do 300 tisíc korun. Se souhlasem zastupitelstva obce, ve které se průmyslová zóna nachází, bude možné pozemky a stavby na území těchto zón osvobodit od daně z nemovitosti až po dobu pěti let. Případné další lokality navrhne ministerstvo po skončení pilotního projektu a jeho vyhodnocení.

Od loňského července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Česko to znevýhodňuje například vůči Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku. Nově platná novela zákona o investičních pobídkách si proto podle vládních politiků klade za cíl přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a systém pobídek zjednodušit.

 

Přispěje podle vás vznik nových průmyslových zón ke snížení nezaměstnanosti v těchto městech?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-