Varovnou zprávu zveřenil server Novinky,cz, které trend potvrdil analytik ČSOB Petr Dufek poté, co analytický tým této bankovní skupiny zveřejnil ne příliš optimistické výhledy ekonomiky pro rok 2013. „Počet osob v takto u nás vymezené příjmové chudobě bude přibývat s tím, jak příští rok poroste nezaměstnanost. A ta poroste, i když ne strmě, a to, ať zvolíme metodiku pro její měření, jakou chceme. Odhadujeme, že do příjmové chudoby díky ztrátě práce spadne příští rok dalších dvacet až třicet tisíc osob,“ citovaly Novinky.cz vyjádření Petra Dufka. Právě ztráta práce bude podle něho hlavní důvod nárůstu počtu chudých. Domnívá se, že nižší valorizace důchodů to již tolik neovlivní.

Analytici skupiny ČSOB předpokládají, že nezaměstnanost v roce 2013 vzroste z devíti na 9,3 procenta, u HDP počítají se zamrzlým stavem, tedy sice ne pokles, ale ani žádný růst.

Klesající nákupní nálada spotřebitelů podle Dufka rozhodně není daná jakousi nepodloženou špatnou náladou, pouhým špatným pocitem z horších časů, jak se někdy tvrdí. „Reálné mzdy klesají, a to logicky znamená pokles spotřeby. Přitom náklady na nutné životní výdaje, jako bydlení a dopravu, rostou. Příští rok se budou mzdy zvyšovat pouze individuálně, rozhodně ne plošně v celé ekonomice,“ dodal Dufek. Novinky.cz citovaly také vyjádření analytika Martina Kupky, který upozornil, že chudoba je sice relativní pojem, ale že je třeba si uvědomit, že stále žijeme v té šťastnější části Země, kde lidé neřeší, jak se dostat k pitné vodě a co budou zítra jíst. Kupka zdůraznil, že zadluženost domácností v ČR je jedna z nejnižších v Evropě. Přitom už ale přesáhla 1,5 biliónu korun.

Jak byste řešili ztrátu zaměstnání?

Podělte se o případné zkušenosti s ostatními pod tímto článkem nebo na Facebooku.