CzechInvest prostřednictvím vládních vízových programů pomáhá takovým firmám odlehčit od administrativní zátěže vízového procesu a zkrátit jeho délku až na polovinu.


Startupy, mladé inovativní firmy s unikátním technologickým řešením, mohou výrazných benefitů vízového Programu klíčový a vědecký personál využívat již od roku 2019.

Díky programu mohou získat startupy například prioritní přístup na ambasádu pro podání žádosti o pobytové oprávnění (zaměstnaneckou kartu, modrou kartu i dlouhodobé vízum za účelem podnikání) nebo kratší lhůtu pro rozhodnutí o žádosti,“ uvedl Petr Kopeček, ředitel Odboru akcelerace startupů agentury CzechInvest, a dodává: „Výhod programu v současné době ale nevyužívá takové množství startupů, proto mapujeme příčinu nízkého zájmu v české startupové komunitě a sbíráme podněty k tomu, aby naše služby byly co nejefektivnější.“

CzechInvest je garantem Programu klíčový a vědecký personál pro startupy. Každoročně pořádá vízové semináře v Praze, Brně a Ostravě, kde informuje o novinkách v zaměstnávání cizinců i využívání vládních vízových programů, a webináře zaměřené na vízovou podporu startupům. „Naším cílem je zvýšit informovanost startupů o službách a podpoře, kterou CzechInvest může v oblasti relokace specialistů ze zahraničí nabídnout. Máme zde propracované a funkční nástroje pro zrychlený vízový proces, které mají startupy možnost využít,“ dodává Gabriela Bauerová, ředitelka Odboru rozvoje investic.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v červenci letošního roku představilo také nový vízový Program digitální nomád. Ten umožňuje v Česku pobývat a vzdáleně pracovat občanům Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických nebo Tchaj-wanu. Česko tak reaguje na měnící se trendy mezinárodní mobility zejména IT specialistů. I českým startupům se tak otevírá možnost využít pro své projekty a zakázky služby digitálních nomádů.

Více informací o vízové podpoře startupů a dotazník pro mapováního současného zájmu naleznete na stránkách agentury CzechInvest.

V případě dotazů můžete kontaktovat tým vízové podpory agentury CzechInvest: Afc-visa@czechinvest.org, programklicovy@czechinvest.org

Zdroj: www.businessinfo.cz