Počet lidí na home office se v Česku s ústupem pandemie rychle snižuje. Meziročně podíl pracujících z domu poklesl ze 40 na 28 procent, ukázal průzkum personální agentury Randstad. Důvodem je tlak firem na návrat zaměstnanců na pracoviště.
Pro mnohé pracovníky jsou ale takové požadavky zaměstnavatelů frustrující a rozhlížejí se po práci, v které budou mít větší flexibilitu, uvádí agentura.
Podle ní třetina firem zavedla v posledních letech hybridní model docházky do zaměstnání. Nejčastěji po svých zaměstnancích požadují, aby kancelář navštěvovali alespoň tři dny v týdnu. Asi třetina podniků nabízí pracovníkům každý měsíc omezený počet dní pro práci z domova.
Některé firmy také umožňují zaměstnancům zvolit si vlastní pracovní rozvrh. Podle agentury si totiž zaměstnanci na větší flexibilitu v posledních letech zvykli a stala se pro ně standardem.
„V současné době, kdy dochází ze stran firem k omezování možnosti práce z domu, lidé začínají být frustrovaní, protože si na práci z domu zvykli, a rozhlížejí se po práci, která jim přinese flexibilitu. Kandidáti dnes nepovažují home office za benefit, ale standard. Jednou z jejich z nejčastějších otázek na pohovorech je, kolik dní firma na home office nabízí,“ uvedl ředitel Randstad ČR Jacek Kowalak.
Z Čechů, kteří nyní pracují z domu, 94 procent věří, že v tom budou moci alespoň zčásti pokračovat.
Agentura Randstad dělá pravidelně průzkum mezi pracovníky ve více než 30 zemích včetně České republiky. Z letošních výsledků vyplývá také to, že Česko v nabídce práce na dálku mírně zaostává za evropským průměrem, především za západními zeměmi.
V Evropě z domova pracuje o deset procent více lidí než v tuzemsku. Čeští pracovníci také mají častěji zaměstnání, které je nutné vykonávat v provozovně. V Česku je to více než třetina lidí, průměr v Evropě činí 28 procent.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/homoe-office-pandemie-pruzkum-prace-randstad.A220812_143451_ekonomika_ven