Rekordní růst mezd je pravděpodobně u konce. Donedávna rostly výplaty v některých oborech i o desetinu ročně, trend se však obrací. Nejrychleji přitom i nadále rostou mzdy na nižších pozicích, uvedla personální agentura Grafton Recruitment.
Například svářeči, kterých je na trhu výrazný nedostatek, brali před dvěma lety na severu Čech podle dat ze mzdového průzkumu společnosti až 30 tisíc korun hrubého měsíčně. Letos si ale vydělají už 40 tisíc. Ještě více, až o 15 tisíc, se zvýšila mzda operátorům CNC obráběcích strojů.
V oboru IT, kde je také nedostatek zaměstnanců na některých pozicích, rostly mzdy také výrazněji. Například u programátorů mohlo jít až o 15 tisíc korun.
Letos a v příštích letech už ale podle expertů růst mezd mírně zpomalí.
"V posledních třech letech se tempo růstu průměrné mzdy zvýšilo ze 4,2 procenta v roce 2016, na sedm procent v roce 2017, respektive 8,1 procenta v roce 2018. Pro rok 2019 očekáváme změnu trendu, nicméně stále půjde o výrazný nárůst v rozmezí sedmi až osmi procent," uvedl obchodní ředitel Grafton Recruitment Martin Ježek.
Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, kuchaři nebo řidiči. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Déle než 12 měsíců poptávají české firmy montážní dělníky, svářeče, skladníky či zedníky. Nicméně stovky pozic se nedaří obsadit ani v oblasti IT či ve zdravotnictví. Na jedno volné místo v současnosti připadá v průměru 0,6 uchazeče.
Všeobecně největší nedostatek lidí pociťuje český průmysl. Složitou situaci na trhu práce řeší firmy zejména náborem zaměstnanců ze zahraničí. Nejen z Ukrajiny, ale i z Asie.
"Poptávka po zaměstnancích z ciziny bude pokračovat i v roce 2020. Zájem bude v prvé řadě o kvalifikované pracovníky do výroby a do stavebnictví, očekáváme však také růst počtu cizinců na pozicích bílých límečků, zejména v IT," podotkl Ježek.
Letošní rok se nese ve znamení očekávaného zpomalení růstu ekonomiky, které je způsobeno především vyčerpaným pracovním trhem a předpokládaným poklesem českého exportu na klíčové zahraniční trhy. To může v příštím roce negativně ovlivnit dlouhodobé plány českých firem. Někteří zaměstnavatelé už dokonce začínají hovořit o možnosti budoucího snižování výroby a s tím souvisejícím propouštěním.
Nezaměstnanost v Česku činí 2,7 procenta. Podle analytiků už nemá prakticky kam klesnout a očekávají, že do konce roku naopak mírně vzroste. Letošní průměr by měl být na úrovni 2,8 procenta. Počet lidí bez práce v září klesl na 201 900, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Současně ubylo i volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli zhruba 345 000.
Zdroj: www.ihned.cz