Vysokoškoláci dostanou něco málo přes 25 tisíc korun, což je zhruba průměrná mzda v Česku. Nástupní mzda absolventa střední školy je 17 565 korun hrubého měsíčně. Vyplývá to z průzkumu mezd a benefitů společnosti Profesia CZ. Za posledních pět let se mladým lidem platy neustále zvyšují, sice ne o moc, ale přece. Oproti roku 2008 bere středoškolák s maturitou o 3,4 procenta vyšší mzdu, vysokoškolák má dokonce o 4,7 procenta více.
„Největší rozdíl v příjmech můžeme pozorovat u absolventů, kteří pracují v obchodě. Typické pozice pro absolventy středních škol v tomto oboru jsou například prodavač, vedoucí prodejny nebo nákupčí, jejich průměrný měsíční příjem je 15 244 korun. Zatímco absolventi vysokých škol v obchodě zastávají pozice jako account manažer nebo obchodní referent, berou o 64 procent více než středoškoláci, až 25 tisíc korun,“ uvedla Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ.
Podle ní se nůžky dále rozevírají u absolventů vysokých škol a středoškoláků, kteří nastupují do automobilového průmyslu, energetiky a také informačních technologií. Ve všech třech případech je rozdíl ve mzdách 41 procent. V logistice berou vysokoškoláci o 37 procent více než jejich kolegové s maturitou.
Nejvyšší nástupní mzdy absolventů středních škol jsou v informačních technologiích, tam berou v průměru 22 870 korun měsíčně. Slušný výdělek slibuje také bankovnictví, a to 21 488 korun, v marketingu a reklamě se dá vydělat 21 333 korun. Ve strojírenství a stavebnictví je běžná praxe vyplácet mladému nováčkovi 20 tisíc korun měsíčně. Co se týká benefitů, absolventi středních škol dostávají nejčastěji stravenky a pak nápoje na pracovišti zdarma.
Absolventi vysokých škol se mohou chlubit více penězi. V informačních technologiích berou 32 144 korun měsíčně, v marketingu a reklamě 27 479 korun a v energetice 27 347 korun. Podobný příjem má mladý člověk v bankovnictví a automobilovém průmyslu.
Jejich vzdělanější kolegové jsou na tom o dost lépe. Samozřejmě mají stravenky a v práci co pít, ale často také hned po nástupu do zaměstnání dostanou mobilní telefon k soukromým účelům, možnost pružné pracovní doby a jeden týden dovolené navíc. To může souviset s tím, že někteří nastupují na manažerské funkce, jimž se takové benefity nabízejí, nebo pracují ve firmách, kde je dovolená navíc běžně poskytována.
Zájem zaměstnavatelů o absolventy se podle průzkumu meziročně nezměnil. Jejich CV si v databázi životopisů prohlédne v průměru 11 společností. Personalisté hledají především absolventy strojírenských oborů a IT.
Jaké máte zkušenosti se svým prvním zaměstnáním?
Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.