Zájem mladých Čechů uplatnit se v cizích zemích vzrostl během tří let z 15 procent na 53 procent. Chtějí poznat odlišné zvyklosti a učit se jazyky. Za hranicemi obsazují hlavně málo kvalifikované pozice, které by je doma stěží uspokojily. Vyplývá to z údajů pracovního trhu portálu Džob.cz. Podle loňského průzkumu Evropské komise by byl pouze jeden z deseti Čechů ochoten pracovat v zahraničí.

Nejvíce Čechů pracuje v anglicky a německy mluvících zemích. Počítají zde s lepšími výdělky a příjemnými pracovními podmínkami. Podle zjištění serveru Finanční noviny.cz je ale atraktivní i Velká Británie, Irsko. V oblíbenosti destinací pro práci pak následují Německo, Rakousko a Švýcarsko. „Češi jsou nejvíce vidět v pohostinství a v dělnických profesích. Velmi populární je číšník nebo pomocná síla v kuchyni, práce ve skladu nebo základní administrativní podpora v kanceláři," uvedl server Finanční noviny.cz. Na českém pracovním trhu zase podle analýzy Džob.cz hledají vyšší mzdu a životní příležitosti především lidé z Východu. Nejčastěji se uplatňují v dělnických profesích, jako je stavební dělník, svářeč, operátor nebo programátor CNC.

Ačkoli jsou cizinci ze slabších ekonomik ochotni pracovat v tuzemsku za dvě třetiny mzdových nároků obyvatel vyspělejší země, pro zaměstnavatele představují určité riziko nestability. Vždy totiž půjdou za lepší nabídkou, nejsou sžití s firmou, s lidmi ani s prostředím. Zájem českých uchazečů o nekvalifikovaná pracovní místa v zahraničí je prý obrovský. Jde zejména o uchazeče z regionů severní Moravy, Vysočiny a Plzeňska.

-pda-

Je dobré, když mladí lidé odcházejí pracovat do zahraničí? A mohou pak dobře zhodnotit nabyté zkušenosti na domácím pracovním trhu?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit