Domácí ekonomické statistiky stále častěji ukazují, že český trh práce se bez důchodců neobejde. Alespoň tak hodnotí poslední čísla o zaměstnanosti seniorů, která i server Sociální dialog.cz zveřejnil, analýza ČMKOS, kterou uvedl server eSondy.cz. Loni se počet důchodců oproti předchozímu roku zvedl o 11 000. Do zaměstnání tak chodilo či podnikalo kolem 157 000 lidí, kteří pobírali penzi. Celkem si tak přivydělávalo téměř sedm procent starobních důchodců. eSondy tvrdí, že nejen statistici uvádějí, že se na základě dlouhodobých čísel o ekonomice dá říct, že český trh práce se bez starších pracovníků neobejde. Demografická situace země je taková, že mladé ročníky okolo dvaceti let jsou vlastně o třetinu menší než ročníky okolo šedesáti let. eSondy.cz citují Dalibora Holého z Českého statistického úřadu, který řekl, že potřebujeme, aby senioři vydrželi pracovat déle, aby se náš trh práce nesmrskával. Loni na konci září mělo zaměstnání 75 800 lidí nad 65 let. Představuje to asi 1,5 procenta všech zaměstnanců. Těch bylo 4,93 milionu. I když se podle Holého může zdát, že podíl pracujících důchodců je malý, je důležitý.

Odbory se odvolávají na odborníky, podle kterých by měl stát zaměstnávání starších osob podporovat. Měl by třeba zavést určitá zvýhodnění pro firmy, které seniory zaměstnávají.

Každý druhý pracující člověk v penzi dělá na částečný úvazek. V průměru tak důchodci odpracují 28 hodin týdně. Nejčastěji nacházejí místo ve službách. V nich působí tři čtvrtiny aktivních penzistů. Na pracovní aktivitě v důchodu se odráží vzdělání. Mezi penzisty se základní školou pracuje jen každý padesátý, mezi vysokoškoláky každý pátý. Zhruba 60 000 starobních důchodců se uplatňuje ve vysoce kvalifikovaných profesích.

Faktem totiž je, že v některých průmyslových odvětvích se senioři stávají "doslova nepostradatelnými". Ve školství a ve zdravotní a sociální péči představují podle eSondy.cz pět procent zaměstnanců. Ve vědě a podobných odvětvích je ve starobním důchodu každý dvanáctý pracovník.

Společnost ve vyspělých zemích stárne. Nejstaršími státy v Evropě jsou Rakousko, Řecko, Finsko, Itálie a Německo. Mediánový neboli prostřední věk, který dělí obyvatele na mladší a starší polovinu, tam překročil 42 let. V Česku je na hranici 39,6 roku. Nejvyšší podíl lidí nad 65 let má Německo, Itálie, Řecko, Švédsko a Portugalsko. Senioři v nich tvoří minimálně 18 procent obyvatel. V Česku představují skoro 16 procent. Holý poznamenal, že ve Švýcarsku, Británii, Dánsku, Nizozemsku a Norsku je nejdelší doba pracovního života, současně se v nich lidé ale dožívají i vyššího věku než v ČR.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit