Bezprostřední a pravidelný kontakt s našimi členy zajišťují pracovníci našich regionálních zastoupení. Díky nim víme o zájmu manažerů firem o příklady dobré praxe, které by jim byly inspirací a vzorem v jejich vlastní činnosti. Díky financování z projektu „Propojování národního, odvětvového a regionálního sociálního dialogu v ČR“ jsme mohli několik nejzajímavějších příběhů popsat a vydat v této publikaci.
Příklady obsažené v publikaci "Spokojený zaměstnanec, spokojený zaměstnavatel - inspirativní příklady z praxe firem" jsou první sérií, na kterou, jak pevně věřím, budou navazovat série další. Témata prvních dvanácti příběhů odrážejí aktuální společenský a hospodářský vývoj a tak nás nepřekvapí, že v několika případech předkládáme různé cesty, jak se vyrovnat s nedostatkem kvalifikovaných a zejména technicky vzdělaných lidí, kteří tak často v době ekonomické konjunktury v českém průmyslu scházejí. Publikované příklady jsou ale vždy pojaty jiným způsobem, a tak se nám otevírá celá paleta různých řešení. Můžeme sledovat příklady z prostředí střední a vysoké školy, které mají snahu nad běžný rámec vycházet vstříc potřebám podniků, stejně jako se můžeme seznámit s přístupy firem, které vnímají svou roli v ovlivňování technického vzdělávání jako strategickou, ale často i společenskou záležitost, a podporují v této oblasti už děti v předškolních zařízeních a následně ve všech dalších typech škol. Někteří se dokonce stávají přímými aktéry procesu vzdělávání a odborné přípravy a registrují si vlastní školská zařízení.
Jiné příklady zařazené do této publikace spojuje jako hlavní téma oblast změny firemní kultury směřující k podchycení zájmu zaměstnanců a zaujetí pozornosti pro nové myšlenky, které se vedení jejich firem rozhodlo zavést.
Publikace "Spokojený zaměstnanec, spokojený zaměstnavatel - inspirativní příklady z praxe firem" je ke stažení zde. |
Autor: Martin Štainer