Novela zákona o zaměstnanosti by měla část agendy úřadů práce přenést na soukromé agentury. Těm by za to mělo ministerstvo platit až stovky milionů ročně.

Podle zprávy, kterou uvedl online deník Aktuálně.cz se ale chystané změny nelíbí odborářům, kteří kritizují návrhy především kvůli zeštíhlení pracovních úřadů o stovky lidí a údajný nárůst nákladů.

Ministerstvo slibuje, že náklady budou téměř totožné a hlavně půjde o efektivnější systém. Podle návrhu změn zákona, který předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), by agentury za každého nezaměstnaného dostaly 5 tisíc korun. Pokud ho do půl roku nikam neumístí, budou muset vrátit peníze zpět. K penězům mohou přibýt ještě bonusy téměř 2 tisíce korun na osobu za zprostředkování úvazku na dobu neurčitou a za to, že zaměstnanec v pozici vydrží déle než šest měsíců.

Odboráři z úřadů práce ale podle Aktuálně.cz tvrdí, že ministerstvo neušetří. Podle jejich propočtu by údajně zprostředkování práce tímto způsobem vyšlo až čtyřikrát dráž. Deník citoval zástupce odborové organizace z Litoměřic, který uvedl, že agenturám by se za přibližně 15 procent nezaměstnaných vyplatilo ročně více jak 363 milionů. Jenže podle tvrzení odborů by na takovou práci stačilo 145 zaměstnanců úřadu práce s výdaji okolo 87 milionů korun.

Cílem změn má být ale podle ministerstva motivace pracovních agentur k rychlému jednání. Úřady práce s nimi budou uzavírat dohody, které jasně vymezí podmínky umisťování a odměn. Odboráři ale vidí problém taky v tom, aby agentury nenutily nezaměstnané k výběru nevyhovující práce či je podniky nezaměstnávaly úmyslně jen na krátkou dobu.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit