Počet studentů soukromých vysokých škol za posledních deset let raketově vzrostl, téměř třicetinásobně. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který analýzu o počtech studujících představil spolu s Ústavem pro informace ve vzdělávání, studovalo na privátních vysokých školách ještě před deseti lety jen jedno procento všech vysokoškoláků, zatímco dneska je to už necelých 14 procent.

První soukromé školy začaly v ČR vznikat po roce 1989, zájem o privátní školky a základní školy je ale dnes stále minimální.

Zatímco veřejných a státních vysokých škol je nyní dohromady 28, soukromých bylo k loňskému roku 44. Studenti na privátních školách musejí platit školné, které se podle ČSÚ na středních a vyšších odborných školách pohybuje nejčastěji mezi deseti až dvaceti tisíci korunami za rok. Dražší jsou pak gymnázia, studium informačních technologií a další atraktivní obory. Na vysokých školách se školné podle ČSÚ pohybuje za semestr od 15 000 až 75 000 korunami.

Na soukromých vysokých a vyšších odborných školách studují lidé nejčastěji ekonomiku, hotelnictví nebo humanitní vědy. V porovnání se zeměmi střední Evropy chodí v ČR na soukromé školy zhruba srovnatelný podíl studentů, vyšší podíl vysokoškoláků na soukromých školách hlásí jen Polsko.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit