Ministerstvo financí zvažuje, že sníží odvody firmám, ale nechá lidem strhávat více peněz z platu na zdravotní pojištění. Informaci přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD). Podle zjištění deníku lidé s příjmem nad 18 000 korun by na takovém návrhu prodělali.

Podle propočtů MfD by na změnách nízkopříjmoví zaměstnanci, kteří nemají děti a berou do 11 000 korun hrubého, mírně prodělali. Člověk s příjmem od 11 000 do 18 400 korun hrubého by si mírně polepšil, u vyšších platů je rozdíl v neprospěch zaměstnanců i několik set korun.

Vláda podle MfD slíbila firmám, že jim při změně systému penzí uleví a o dva procentní body sníží odvody na pojistném za zaměstnance. Tyto peníze samozřejmě budou chybět a experti navrhli, že by se daly získat od zaměstnanců tím, že by každý z nich odváděl více na zdravotním pojištění. Pro člověka, který vydělává dvacet tisíc korun hrubého, by to znamenalo, že zatímco dosud na zdravotním pojištění odevzdal 900 korun, by to nově bylo 1300 korun. Při ohlášeném zvýšení DPH by si tak stát znovu sáhl do peněženek lidí.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit