Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na středeční tiskové konference oznámil od 1. ledna 2023 zrušení povinných pracovních lékařských prohlídek pro nerizikové profese, například pro kancelářské profese a některé zaměstnance ve školství. „Druhý krok je zrušit vstupní lékařské prohlídky pro zaměstnance,“ doplnil Válek. Ministerstvo dále také upravuje povinnost potravinářského průkazu. Podle viceprezidenta Hospodářské komory zrušením prohlídek ušetří zaměstnavatelé až jednu miliardu korun ročně.

Ministerstvo zdravotnictví si od zrušení vstupních a povinných pracovnělékařských prohlídek slibuje hlavně uvolnění lékařů. Ti se pak mohou pečlivěji věnovat preventivním prohlídkách a odhalit včas některá závažná onemocnění. Pracovnělékařské prohlídky u profesí nerizikových budou prováděny v případě, že budou vyžadovány zaměstnancem nebo zaměstnavatelem

„Jedním z cílů naší vlády je snižovat zbytečného papírování. Tato vyhláška je součástí tzv. prvního antibyrokratického balíčku, který přesně v duchu tohoto cíle postupuje. Zrušení povinných periodických prohlídek povede nejen ke snížení byrokracie, ale také k úsporám stovek milionů korun ročně na straně zaměstnavatelů a významné časové úspoře lékařů i zaměstnanců, kteří si často šli tzv. pouze pro razítko, a to vše při zachování standardu ochrany zdraví zaměstnanců při práci,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Stejné stanovisko zastává také Hospodařská komora. „Musíme se zbavit přebujelé administrativy,“ doplnil viceprezident Tomáš Prouza.

Poskytování a provádění periodických pracovnělékařských prohlídek bude povinně prováděno pouze u profesí, které jsou podle zákona o ochraně veřejného zdraví zařazeny do rizikových kategorií, spadají do profesních rizik, nebo u nichž jsou součástí rizikové faktory, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k práci.

Firmy dlouhodobě upozorňují že u zaměstnanců v kancelářích jsou prohlídky spíše jen formalita.

„Tyto prohlídky firmy zbytečně zatěžují, protože v této kategorii způsobilost zaměstnance posuzuje lékař zpravidla automaticky a od stolu. Jejich zrušením by se jednoznačně snížila administrativní zátěž podniků. Zároveň nepředpokládáme, že by takový krok měl nějaké nepříznivé dopady na zdraví zaměstnanců,“ uvedla v červnu právnička Jitka Hlaváčková ze Svazu průmyslu s tím, že by se touto změnou také odlehčilo velmi přetíženým poskytovatelům pracovnělékařských služeb.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zamestnavatele-firmy-prohlidka-prace-lekari-vlastimil-valek-tomas-prouza-miroslav-palat.A221219_150956_ekonomika_ven

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit