Poslední plošné povinné testování ve školách a zaměstnanců kvůli covidu bude 18. února, oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Další rozvolňování opatření čeká v březnu. „Věřím, že v březnu budeme moci uvolnit na maximum všechna opatření,“ řekl ve Sněmovně ministr zdravotnictví.

Premiér Petr Fiala po jednání vlády, které se ve středu mimořádně konalo ve Sněmovně, řekl, že kompenzace ve výši přes 3 miliardy se bude týkat více než 11 tisíc subjektů, jichž se dotkla covidová opatření. Kompenzace vláda schválí na svém příštím jednání.

Prioritně se podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely pomoc bude týkat například pořadatelů adventních trhů či restaurací. „Týká se to opatření, která nastala mezi 25. 11. a 26. 12.,“ řekl ministr Síkela.

Týkat by se pomoc státu měla hlavně prodejců na vánočních trzích, organizátorů adventních trhů, cateringu, restaurací, hudebních klubů, cestovních kanceláří a agentur, organizátorů hudebních a sportovních akcí.

Pomoc budou moci čerpat ti, kteří zaznamenali propad tržeb o 50 procent ve srovnání s druhým pololetím roku 2019. Nejvýše budou moci získat od 500 tisíc korun do 1,5 milionu korun v závislosti na odvětví.

Premiér Petr Fiala po jednání vlády také reagoval na opatření Nejvyššího správního soudu, který zrušil opatření o prokazování bezinfekčnosti doložením certifikátu o očkování či prodělaném covidu v restauracích a při ubytování v hotelech. „Je správné, že se snažíme prosadit novelu pandemického zákona,“ řekl Fiala. „Jak budeme reagovat, se poradíme,“ řekl předseda vlády.

„Co je asi nejpodstatnější, že právní prostředí, které máme pro řešení pandemie v České republice a které nám připravila předcházející vláda, není dostatečné a že musíme ještě dál pracovat na tom, aby dostatečné bylo,“ prohlásil premiér.

V úterý v Česku přibylo 57 195 nových případů koronaviru, což je rekordní počet. Opakovaných nákaz bylo 9775. V nemocnicích bylo s covidem v úterý 2653 lidí, zhruba o 700 víc než o týden dřív.

Na programu měla vláda i návrh odložit účinnost části nového stavebního zákona. Jen formálně upravuje předchozí předlohu koaličních poslanců, kterou se Sněmovna zabývala v polovině ledna. Opozice tehdy využila nepřítomnost některých koaličních zákonodárců a přerušila projednávání do 1. března.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-vlady-koronavirus-kompenzace-pro-podnikatele-rozpocet-stavebni-zakon.A220202_054654_domaci_kop

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit