Stávkovou pohotovost vyhlásili odboráři v kolínské automobilce TPCA. Jak uvedl předseda ZO OS KOVO při TPCA Ivo Navalaný, kolektivní vyjednávání, které trvá již od ledna, nevede k výsledku. Firma sdělila, že i bez dohody s odbory zvýší od června mzdy tarifních zaměstnanců o 700 korun. Podle mluvčího společnosti Marka Hovorky chce tímto krokem uklidnit situaci. Mzdy prý budou zvýšeny o částky, které jako bod shody doporučil zprostředkovatel, na nějž se obě strany při letošním kolektivním vyjednávání obrátily. Zprávu uvedl server e-sondy.cz.

Jednání se táhne dlouho a nevede k žádnému výsledku. Příští týden začneme podnikat kroky směřující k zákonné stávce, pokud nás zaměstnanci podpoří,“ řekl Ivo Navalaný. Stávkovou pohotovost odbory v japonsko-francouzské automobilce vyhlašovaly také v loňském roce. Obě strany se ale nakonec dohodly a stávka byla zažehnána.

Odbory letos požadují navýšení tarifních mezd o 1350 korun, zavedení směnného příplatku 450 korun a úpravu podmínek pro vyplácení třináctého platu. Zvýšení platů, o němž rozhodlo vedení automobilky, považují za nedostatečné. „My si myslíme, že je to pro naše zaměstnance málo,“ uvedl Navalaný.

Jak už bylo zmíněno, ačkoliv kolektivní vyjednávání dosud neskončilo, tarifním zaměstnancům se zvýší základní mzda o 700 korun, dalších 100 korun jim připadne s navýšením základny pro výpočet prémií a průměrná výše třináctého platu stoupne o 4500 korun. Navýšení platí od června a v příští výplatě dostanou zaměstnanci také formou mimořádné odměny navýšení základní mzdy za duben a květen a zvýšenou zálohu třináctého platu. Od začátku nového směnného režimu v prosinci pak budou dostávat nový příplatek ve výši 300 korun měsíčně.

Funguje u vás ve firmě také kolektivní vyjednávání?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit