Minimální mzda se od srpna zvýší na 8500 korun, základní hodinová sazba pak ze 48,10 na 50,60 korun. Napsal to server Esondy.cz.

Přilepšit by si mohlo až 120 tisíc pracovníků. Lidé s minimální mzdou dnes berou 8000 korun, naposledy se nejnižší příjmy zvyšovaly v roce 2007.

Podle ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka je zvýšení potřebné. Někteří nezaměstnaní totiž pobírají dávky, které jsou vyšší než minimální mzda. Nová výše nejnižší mzdy podle ministra zajistí alespoň základní životní úroveň pracovníků, kteří ji pobírají.

Návrh na zvýšení minimální mzdy připravila ještě bývalá ministryně práce Ludmila Müllerová. Na tripartitě s úpravou souhlasili odboráři i zaměstnavatelé. Zvýšení podpořil i prezident Miloš Zeman.

Podle kvalifikovaného odhadu se zvýšení týká asi 120 tisíc (asi tří procent) pracujících lidí. Na zvýšení se před časem shodla Rada hospodářské a sociální dohody ČR. Českomoravská konfederace odborových svazů růst minimální mzdy prosazuje dlouhodobě, ale pravicové vlády to doposud vždy smetly ze stolu, uvedl portál Esondy.cz.

MPSV v podkladech pro vládu připomíná, že průměrná mzda se od roku 2007 do loňska zvedla skoro o 20 procent. Podíl minimální mzdy k ní klesl z 38,2 % na 31,9 %. U čistého výdělku je to propad ze 41,8 % na 36,8 %.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že se zvyšováním minimální mzdy nikdy z principiálních důvodů nesouhlasil. „Pokládám to za špatný krok i teď. Na druhou stranu, z makroekonomického hlediska to má marginální dopady. Týká se to necelého procenta ekonomicky aktivních lidí. Rozpočtové dopady jsou minimální a správci kapitol je zvládnou sami bez problémů,“ podotkl bývalý ministr financí.

Rozhodnutí kabinetu naopak ocenili sociální demokraté. Minimální mzda by měla růst i nadále, tak aby se její poměr vůči průměrné mzdě dotáhl na zhruba 41 procent, které jsou běžné v zemích Evropské unie. Ročně by tak v příštích letech minimální mzda mohla růst o 500 korun, míní ČSSD. Ekonomika by si to podle sociálních demokratů mohla dovolit.

Vláda může podle zákoníku práce upravovat minimální mzdu svým nařízením. Přihlíží přitom k vývoji spotřebitelských cen a mezd. Aby nejnižší cena práce mohla plnit své základní funkce, je nutné zohlednit všechny další sociálně ekonomické souvislosti.

Co si myslíte o zvýšení minimální mzdy?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit