K plánovanému protestu lékařů proti reformním krokům ministra Leoše Hegera (TOP 09), který organizuje Česká lékařská komora, se připojí i lékařské odbory. Oznámily to na tiskové konferenci pořádané k druhému výročí podpisu memoranda. V něm vláda slíbila výrazný růst platů, ovšem k tomu došlo jen částečně. 1. března tak budou ordinace praktických lékařů a nemocnice zavřené, ošetřovat budou jen akutní případy. Napsal to server ČT24.cz.

„Je to velice smutná situace, že ze 13 důvodů exodu, kterými jsme uvedli naši kampaň, ve většině došlo ke zhoršení situace. Došlo pouze k provedení prvního bodu, tedy k navýšení hodinové mzdy ze 100 na 130,“ uvedl šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle něj chybí nemocnicím minimálně 10 procent financí.

„Jsem přesvědčen, že situace je velmi vážná, nejvážnější od roku 1989. Nemocnicím chybějí stamiliony korun ročně a nemají už rezervy,“ poznamenal Engel s tím, že jim podle něj nezbývá nic jiného než snížit platy a omezit poskytovanou péči. Ministr Heger v reformních opatřeních na pacienty podle něj nemyslí. Odbory také tvrdí, že slíbené zvýšení bylo jen v roce 2011. Loni totiž nemocniční lékaři místo deseti procent dostali jen 6,25 procenta, a to jen někde. Letos o ně možná přijdou, přitom měli mít už trojnásobek průměrného platu v zemi.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska prý ale lékařské odbory nehodnotí situaci objektivně. „Zdravotnictví je jediný sektor, kde se zvýšila spotřeba zdravotnických prostředků. Musíme brát v potaz to, že ekonomika je v určité hospodářské kondici. Pokud nejsou prostředky tvořeny na straně příjmů, tak nemohou být ve spotřebě. Pouze bychom zadlužovali stát,“ dodal.

Podle varování komory i odborů sníží úhradová vyhláška příjmy ambulancí o 20 procent, lůžkové péče o deset procent. Hrozí prý radikální omezení péče. Komora chystá na vyhlášku ústavní stížnost. Podle Noska ale není k obavám důvod. Vyhláška prý dává prostor pro zachování péče, komora i odbory podle něj straší zbytečně.

Komora v těchto dnech sbírá podpisy občanů i lékařů pod petici za záchranu kvalitního zdravotnictví a na 1. března vyhlásila Den zdraví lékařů. Lékaři zavřou ordinace, nemocnice ošetří jen akutní pacienty. „Chceme, aby kolegové v nemocnicích, kde se dohodnou s managementem, si vzali tento den volno a péči omezili, aby bylo vidět, že jsme potřeba a že to bez nás nejde,“ řekl Engel.

Protest se uskuteční přesně dva roky poté, co v rámci akce Děkujeme, odcházíme hrozilo, že 1. března 2011 nebudou některé nemocnice vůbec operovat. Tehdy totiž dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů, tedy zhruba čtvrtina. Po podpisu memoranda ale lékaři výpověď stáhli. Do zahraničí jich odešlo jen pár stovek.

Podporujete lékaře v jejich protestech?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit