V České republice mají zaměstnané matky průměrně nižší plat než bezdětné ženy. U mužů je to ale naopak, otcové berou více. Rozdíly v platech rodičů a bezdětných jsou větší v Praze než v ostatních regionech. Výsledky průzkumu portálu MujPlat.cz, který zastřešuje Středoevropský institut pro výzkum práce (CELSI), citoval server Finanční noviny.cz.

Z dat průzkumu, kterého se zúčastnilo zhruba 13 000 lidí vyplývá, že ženy s dětmi mají nižší platy než jejich bezdětné kolegyně. A to téměř bez ohledu na věk. Jen v případě žen starších 50 let se rozdíly dorovnávají a matky vydělávají o několik stovek korun měsíčně více. Největší rozdíl mezi platy je podle průzkumu ve věku 30 až 39 let. Medián platu matek v tomto věku je 18.600 korun a žen bez dětí až 24.200 korun. Medián představuje prostřední hodnotu, tedy takovou výši, kdy polovina zaměstnanců má příjem nižší a druhá naopak vyšší.

Otcové naopak vydělávají po celou kariéru více než bezdětní muži. U mladých mužů ve věku 20 až 29 let je rozdíl malý, v řádu stovek korun. S přibývajícím věkem rozdíl roste a muži ve věku 40 až 49 let s dětmi vydělávají téměř o 2500 korun více.

Rozdíly jsou nejpatrnější v hlavním městě. Bezdětné třicátnice pracující v Praze vydělávají až o 5400 korun více než matky ve stejném věku. O stejnou částku více ovšem vydělávají v Praze stejně staří otcové. Platy obou skupin se však výrazně liší. Zatímco medián platu žen bez dětí je 29.100 korun, v případě otců třicátníků to je 41 000 korun.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit