Češi tráví v práci 41,2 hodiny týdně, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropské unii. Vůbec nejdéle sedí v práci Řekové, a to 42,2 hodiny, přes čtyřicet hodin dávají svému chlebodárci ještě Poláci, Rumuni, Slováci a Bulhaři.
Zajímavých statistik si všiml deník Lidové noviny, který vyšel z pravidelného přehledu, sestavovaného britským statistickým úřadem.
Francouzi pracují v týdnu 38 hodin, Němci 35 a Nizozemci se v kanceláři jen mihnou, celkem odpracují 30,5 hodin týdně. Jenže být v práci a pracovat není totéž, v produktivitě práce jsme se 70 procenty unijního průměru na konci pelotonu. To odpovídá výsledkům jiného průzkumu, podle kterého Češi promarní asi dvě pětiny pracovní doby.
Komentátor deníku proto nabádá, aby Češi přidali ve své produktivitě práce, která zaostává dokonce i za Řeckem. V této souvislosti se ovšem českým zaměstnancům nebudou zamlouvat výsledky průzkumu Hospodářské komory, který zjistil, že téměř dvě třetiny českých firem neplánují od Nového roku zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Přidat na platech se chystá 15 procent firem, nejčastěji v rozmezí od dvou do pěti procent. Na 13. plat nebo jiné mimořádné bonusy se mohou těšit zaměstnanci jen zhruba pětiny firem.
Personalisté výsledky průzkumu přičítají tomu, že zaměstnavatelé jsou ohledně případného zvyšování mezd velmi opatrní. Necelá pětina firem ještě není rozhodnutá. Celkem 32 firem zapojených do průzkumu dokonce uvedlo, že platy naopak sníží. Mzdy plánují zvýšit zejména velké firmy (asi 40 procent z nich) a pak také střední firmy. Naopak se zvýšením mezd počítá jen minimum malých a mikro firem. Relativně nejčastěji se chystají zvyšovat mzdy firmy působící ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody, nejméně firmy působící v poradenství, osobních službách a telekomunikacích.
„Firmy se poučily z minulé krize a dávají si pozor, aby růst mezd nebyl vyšší než nárůst produktivity práce. Pokud již plánují od Nového roku zvýšit mzdy, nejčastěji je to v rozmezí od dvou do pěti procent, ve zhruba jedné třetině případů pak tento plánovaný nárůst nepřesáhne dvě procenta. A jen 15 firem v průzkumu uvedlo, že plánují mzdy navýšit o více než pět procent," citovala agentura ČTK ředitelku odboru legislativy, informací a poradenství HK Terezu Šamanovou. Přesto v tomto ohledu jsou firmy optimističtější než v době předchozí krize, když například v únoru 2009 v průzkumu komory deklarovalo 90 procent firem, že v daném roce nepočítají se zvyšováním mezd.
Celkem 60 procent firem v průzkumu uvedlo, že i v současné nelehké ekonomické situaci má problém sehnat potřebné pracovní síly. Z tohoto počtu pak více než dvě třetiny deklarovaly to, že obtížně shání zejména kvalifikované lidi v technických profesích. Jen přibližně třetina firem tvrdí, že nemá problém sehnat na pracovním trhu pracovníky, které potřebuje.
-pda-