Češi podle poslední zprávy Evropské nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek (Eurofound) zahrnující sedmadvacet členských zemí EU a Norsko.ve svém zaměstnání tráví 40,4 hodiny týdně. Řadí se tak na osmé místo mezi zeměmi EU. Na druhou stranu, Češi si mohou během roku vybrat více dovolené, než je obvyklé ve většině evropských států. Zprávu nadace citoval deník Hospodářské noviny.

Zaměstnanci v zemích Evropské unie pracující na plný úvazek ve firmě či úřadu v průměru tráví skoro čtyřicet (39,7) hodin týdně. Statistiky ukazují, že nejvíce času v práci tráví Rumuni a Lucemburčané. Podle listu se ale tuží i Češi, jimž podle délky faktické pracovní doby patří osmé místo (40,4 hodiny). Slováci jsou až dvacátí s 39,4 hodiny. Nejméně pracovních hodin firmám věnují Irové, Francouzi a Finové (kolem 38 hodin týdně).

Co se týká dovolené, patří Češi podle délky své dovolené, kterou mají sjednánu v kolektivních smlouvách se zaměstnavateli, patří v Evropě k těm „vyvoleným“. V průměru totiž mohou čerpat pětadvacet dnů v roce, tedy stejně jako například Rakušané, Finové, Francouzi nebo Nizozemci. A připočte-li se 10 státních svátků, vychází v průměru 35 volných dnů. Česku tak patří podle délky celkového pracovního volna sedmé místo. Více si ho mohou užívat jenom Španělé, Rakušané, Malťané, Italové, Dánové a Němci.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit