1,8 procenta proti dříve předpovídaným 1,7 procenta. V příštím roce má evropská ekonomika svůj růst dál zrychlit.
V roce 2012 unijní ekonomika poroste o 1,9 procenta proti původně odhadovaným 2,0 procenta, uvedla Evropská komise. Hrubý domácí produkt eurozóny se má podle předpovědi komise příští rok zvýšit o 1,8 procenta, což odpovídá původní prognóze.
Hlavní tahoun i domácího příznivého ekonomického vývoje, totiž německé hospodářství, by mělo letos vzrůst o 2,6 procenta. V příštím roce by pak německý HDP měl růst o 1,9 procenta, proti původně odhadovaným 2,0 procenta.
Čeští statistici za první čtvrtletí uvedli růst domácího HDP o 2,5 procenta. Ve srovnání s posledním loňským čtvrtletím růst hrubého domácího produktu činil 0,6 procenta. Klíčovou roli v pokračujícím oživení tuzemské ekonomiky měl podle statistiků i nadále zpracovatelský průmysl.
Zpracovatelský průmysl přispěl v prvním čtvrtletí růstem vytvořené hrubé přidané hodnoty meziročně o více než deset procent. Úrovně loňského prvního čtvrtletí naopak nedosáhla v důsledku rozpočtových opatření některá odvětví netržních služeb. Meziroční pokles tvorby hrubé přidané hodnoty v reálném vyjádření postihl také odvětví stavebnictví a zemědělství.
-pda-