Evropská směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem se dotkne také pravidel pro rodičovskou dovolenou v Česku. Do tří let musí své zákony s unií sladit.

"K prvnímu červenci 2022 musíme mít hotovo, jinak nám hrozí pokuty," uvedla minulý čtvrtek ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Dodala, že její úřad na změnách pracuje.

Směrnice má rodinám zajistit především více flexibility v práci. Počítá s tím, že by rodiče dětí do osmi let měli nárok nejméně na čtyři měsíce rodičovské dovolené. Po dvou měsících by se měli vystřídat. Vzhledem k tomu, že v tuzemsku může rodičovská trvat až čtyři roky, tuto úpravu Češi pravděpodobně nepocítí.

Evropská pravidla ale také nově umožňují čerpat volno po částech, třeba i po týdnech či dnech. To bude klást větší požadavky na flexibilitu firem.

Novinkou by mohlo být i delší poporodní volno pro otce. Od loňska mají po narození potomka nárok na sedm volných kalendářních dní. V budoucnu by to měl být dvojnásobek. To se nelíbí například Hospodářské komoře ČR. "Podle nás by se mělo jednat o benefit poskytovaný zaměstnavateli," uvedla hlavní analytička komory Karina Kubelková.

S větší flexibilitou, kterou by směrnice měla zaměstnancům přinést, by podle Svazu průmyslu mohly mít problémy hlavně střední a malé firmy. "Na rozdíl od nich velké korporace mohou indivi­duálním požadavkům na rodičovskou či otcovskou snáze vyhovět," uvedla mluvčí svazu Eva Veličková s tím, že u nich není problém, aby se zaměstnanci navzájem zastoupili. Dodala, že očekává nárůst počtu otců, kteří budou chtít nastoupit na rodičovskou, nebude ale podle ní nijak dramatický.

Ministryně Maláčová chce připravit několik variant, jak evropská pravidla zohlednit. Z nich si příští vláda, která vzejde z voleb v roce 2021, bude moct vybrat. "Sama bych upřednostnila to, aby mateřská i rodičovská byly pojistné dávky, které by se odvíjely od předchozího příjmu," uvedla Maláčová.

Dnes je pojistnou dávkou pouze mateřská. Mají na ni nárok jen zaměstnankyně nebo podnikatelky, které si alespoň devět měsíců platily nemocenské pojištění. Naproti tomu rodičovský příspěvek putuje do každé rodiny, do níž se narodí dítě. Výše měsíčního příspěvku závisí na tom, na jak dlouhé období si rodič jeho čerpání rozloží.

Rodičovský příspěvek je dnes 220 tisíc a nezvedal se 12 let. Od roku 2020 se suma asi zvýší na 300 tisíc korun. Novela se projednává ve sněmovně, kde na zvýšení dávky panuje shoda. Piráti prosazují pravidelnou valorizaci příspěvku. Ministerstvo ale návrh odmítá proto, že dokud nepřipraví rozsáhlejší úpravy podle evropské směrnice, nechce dělat dílčí změny. Pirátská místopředsedkyně Olga Richterová tento argument označila za zástěrku.

Zdroj: www.ihned.cz

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit