Rozhodnutí britských voličů ukončilo období stability v Evropě. Na kontinentu hrozí ekonomické turbulence a především dlouhodobé období politické nejistoty. Zprávu zveřejnil portál BusinessInfo.cz.
- Spojené království bylo členem Evropské unie od roku 1973.
- Na základě výsledku referenda z 23. června 2016 Evropskou unii nejpozději v roce 2018 opustí
„Britský lid promluvil, jeho vůli je třeba respektovat. Přišel čas na sametový rozvod. Velkou smlouvu o EU je třeba nahradit stovkami malých,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v první reakci na výsledky referenda, kterým Velká Británie rozhodla o odchodu z Evropské unie. Výsledky britského referenda k Brexitu budou mít důsledky pro EU i samotnou ČR, byť zatím pochopitelně jde pouze o prvotní odhady. Pro ČR je Velká Británie v rámci Evropské unie jedním z nejvýznamnějších partnerů v mnoha klíčových oblastech, i díky svému mimořádnému postavení mimo eurozónu.
Vystoupení Velké Británie z EU bude mít dopad na fungování vnitřního trhu EU a na obchodní politiku EU. Například lze předpokládat, že vzhledem k naší současné nadstandardní spolupráci s Velkou Británií její vystoupení z EU zřejmě oslabí postavení ČR v prosazování svých klíčových priorit na vnitřním trhu EU a v obchodní politice s dopadem na celou řadu navazujících politik, od energetiky přes unii kapitálových trhů až po oblast regulace. Navíc se pravděpodobně zvýší snahy některých členských států o zavádění ochranářských opatření.
Podle Jana Mládka lze předpokládat, že i po vystoupení Velké Británie dobré vztahy mezi ČR a Velkou Británií v obchodních otázkách zůstanou zachovány. Nicméně stávající těsná spolupráce v některých oblastech, jako je zejména vnitřní trh, se stane pouze okrajovou záležitostí.
Společná obchodní politika EU bude v zájmu českých exportérů fungovat i nadále. Podle MPO bude však nutné nastavit novou rovnováhu mezi liberálnějšími a více ochranářskými členskými státy, protože Velká Británie byla tradičním spojencem ČR a dalších států, jako je Švédsko, Finsko, Nizozemí nebo Německo, jejichž prioritou je otevírat světové trhy a zabraňovat vzniku ochranářských opatření, které zatěžují obchodování se zbožím, službami, ale i v oblasti investic.
Velmi praktickým potenciálním problémem je pak další osud obchodních dohod a jednání se světovými partnery. Nyní si neumíme představit jiné řešení, než že si Británie bude muset znovu vyjednat všechny dohody, ke kterým již přistoupila v rámci EU. Stejně tak by z dohod EU musela být odstraněna Británie jako smluvní strana.
Je v zájmu ČR udržet Velkou Británii co nejblíže EU, a to nejen z hospodářského pohledu. Otázkou zůstává, jakým způsobem zareaguje eurozóna a jak se k situaci postaví zakládající státy procesu evropské integrace. Ekonomické dopady na ČR budou odvislé od reakce EU k nastalé situaci. Uvidí se, zda se integrační proces vydá cestou utužení restriktivních opatření či desintegrace. Zásadní v tomto ohledu budou debaty v příštích letech.
Šok a nejistota pro Británii
„Zatímco výsledek referenda lze na základě předběžných volebních průzkumů hodnotit jako překvapení, tak reakce trhu na Brexit je ukázková. Britská libra se od brzkých ranních hodin nachází pod silným prodejním tlakem. Vůči americkému dolaru již oslabila pod hladinu 1,33 USD/GBP, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od roku 1985,“ konstatoval Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta. Výsledek referenda podle něj velmi pravděpodobně předznamenává nadcházející období nejistoty na finančních trzích, kterou bude charakterizovat vysoká volatilita a útěk od rizikových k bezpečným aktivům. „Útěk do bezpečí“ je ostatně na trzích patrný již nyní.
Pro Spojené království rovněž začíná překlenovací dvouleté období, kdy bude s Evropskou unií vyjednávat o nových obchodních podmínkách. Vesměs všechny analýzy, které byly na téma Brexitu uskutečněny, hovořily o tom, že Brexit bude mít negativní dopad na ekonomiku Spojeného království, a to jak v krátkém, tak i dlouhém období.
„Ekonomicky znamená výsledek referenda pro Británii šok, který do jisté míry otřese i zbytkem EU. Negativní impuls se bude šířit třemi kanály. Jednak v Británii odkládáním investic a dlouhodobé spotřeby v důsledku nejistoty, k čemuž částečně již docházelo s předstihem. Druhým kanálem, který se dotkne zbytku EU, bude snížení exportních příležitostí kvůli snížené poptávce z Británie. Třetím kanálem, projevujícím se hlavně v Británii, bude zdražení dluhového financování včetně úvěrů pro britské podnikatelské subjekty tím, jak budou investoři a banky požadovat zvýšenou prémii za nejistotu. Dlouhodoběji tvrdí zastánci Brexitu, že převáží v britské ekonomice výhoda z titulu slabší měny. Osobně ale vidím tento vliv jako velmi omezený kvůli mizivému významu exportu obchodovatelného zboží z Británie," konstatuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Dopady na EU 28–1 a svět
Podle P. Sobíška bude vývoj v Evropě do značné míry záviset na tom, zda politici zkrotí protiunijní populismus. „Výsledek britského referenda posiluje v ostatních zemích Evropy odpovědnost etablovaných politických stran za budoucnost kontinentu. Téma případného vystoupení z EU bude na stole patrně při každých parlamentních volbách v každé zemi. Politici, kterým leží na srdci budoucnost země, se budou muset naučit voličům zdůrazňovat nesporné výhody členství ve větším bloku a zamezit dosavadní praxi, kdy používali EU mnohdy jako fackovacího panáka po svých špatných rozhodnutích,“ dodává Pavel Sobíšek.
Rozhodnutí referenda se projevilo i na akciových trzích. Panika byla vidět v nočním obchodování na asijských trzích, což dokumentoval například skoro osmiprocentní pokles japonských indexů. „Evropské burzy navázaly hlubokým propadem, v úvodu dnešní seance téměř o 10 procent. To se týká i pražského indexu PX, který tak padá na nejnižší hodnoty od roku 2009, kdy vrcholila finanční krize. Akcie některých finančních titulů v Evropě ztrácí až pětinu hodnoty,“ upozornil Josef Němý, akciový analytik Komerční banky.
V nejbližší době lze podle něj na trzích čekat zvýšenou volatilitu a pravděpodobně i pokračování výprodejů. Podle odhadů Société Générale klesne západoevropský index Stoxx 50 v reakci na Brexit postupně až o 20 %, americký S&P 500 „pouze“ o 10 %. Zámořský index by se ale později měl vrátit na úroveň před Brexitem, evropský Stoxx 50 by se ze svého dna měl zotavit přibližně o 10 procent.
Bude mít podle Vás odchod Velké Británie z EU dopad i na českou ekonomiku?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-