Firma roku Olomouckého kraje BC Morava vyváží ocelové konstrukce do celého světa. Její obrat činí více než 100 milionů korun ročně.Živnostníkem roku je Josef Ťulpík, jehož traktorové přívěsy z Písečné jezdí po celé Evropě. Informaci přinesl sever Ihned.cz.

Ryze česká rodinná firma BC Morava z Rapotína na Olomoucku už patnáct let vyváží ocelové konstrukce a pecní a sušicí vozy do všech světadílů – 100 procent všeho, co vyrobí, jde na export.

Její majitel Pavel Žerníček tvrdí, že v poslední době se firma musí řídit sloganem České pošty: Dnes poptáte, zítra dodáme. "V poslední době se vše zrychluje. A to i doba od poptávky do dodání zboží. Na telefonu jsme k dispozici 365 dnů v roce, 24 hodin denně," uvádí.

Firmu, která má 45 zaměstnanců a obrat přes 100 milionů korun, čeká v nejbližší době změna. Žerníček chce brzy podnik předat svému synovi, který už nyní v BC Morava působí jako výrobní ředitel. "Je dynamičtější a hlavně odvážnější v rozhodování," tvrdí majitel společnosti. Přiznává však, že nenápadný dozor nad firmou stále bude mít.

Společnost sází na inovace a investice. Loni inovovala výrobu ocelových konstrukcí. Pro dělení a vrtání ocelových nosníků zakoupila takzvané pilotovrtací centrum, které zvýšilo produktivitu i přesnost výroby. "Investovali jsme osm milionů korun, letos to bude ještě více," doplňuje Žerníček.

Pavel Balon z Vodafone soudí, že rapotínská firma zvítězila i proto, že svým podnikáním podporuje místní menší podniky, od nichž odebírá materiál, stroje i automobily.

Hlasování poroty ale bylo velmi těsné. Na druhém místě se umístila společnost ABO Valve z Olomouce, která zároveň získala titul Vodafone Odpovědná firma Olomouckého kraje. Společnost s obratem přes 196 milionů korun se zabývá výrobou centrických a excentrických klapek. Je největším výrobcem těchto průmyslových zařízení nejen v Česku, ale i v regionu střední a východní Evropy. "Firma je výjimečná i svým přístupem k zaměstnancům a podporou handicapovaných. Podporuje vozíčkáře i školu pro slabozraké," uvedl Balon z Vodafone.

A třetí příčku obsadilo Zemědělské družstvo Haňovice z Chodobína, které obhospodařuje přes 2000 hektarů zemědělské půdy v regionu, specializuje se na chov prasat a své produkty dodává firmám, jako jsou Olma či Těšínské jatky.

Živnostníkem roku je výrobce přívěsů pro traktory

GE Money Bank Živnostníkem roku Olomouckého kraje se stal Josef Ťulpík z Bludova. V Písečné, kde podniká, vyrábí traktorové přívěsy a nosiče, které jezdí nejen v tuzemsku, ale také na Slovensku, v Rakousku, Francii i Maďarsku. "A připravujeme vývoz do Německa, Ruska a dalších zemí," uvádí oceněný živnostník.

Ťulpík, který jako živnostník zaměstnává 40 lidí, vyrábí 100 různých modelů a každý rok nabídne zákazníkům deset nových výrobků. Navíc provozuje pěstitelskou palírnu a cukrárnu na Šumpersku. "Obdivuji, když živnostník v místě s vysokou nezaměstnaností dokáže úspěšně konkurovat evropským firmám," řekl Tomáš Gogela z GE Money Bank.

Na druhém místě skončila Lenka Glosová z Přerova, která se po narození vnučky dala do výroby čokoládových pralinek, do nichž si sama připravuje náplně. Během jediného roku si její čokoládové bonbony oblíbilo tolik zákazníků, že mohla otevřít vlastní obchod a z domácí kuchyně se přesunout do vlastní výrobny. Spoléhá na ruční práci, poctivé přísady a spolupráci se svou dospělou dcerou.

Třetím živnostníkem je Andrea Kráčmarová z Brodku u Přerova, která společně s manželem provozuje vyhlášenou cukrárnu a kavárnu v dvoutisícové obci. Její cukrárna získala před dvěma lety i regionální první místo v soutěži Czech Gastronomy Awards jako Cukrárna roku.

Souhlasíte s výběrem poroty v Olomouckém kraji?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit