Firma, která v Lounech zaměstnává několik set lidí, čelí insolvenci i exekuci. Za problémy prý může stát. Informoval o tom portál Deník.cz.
Společnost Legios, která v Lounech zaměstnává stovky lidí, má problémy. Dluží několik set milionů korun. Jednomu věřiteli, Všeobecné úvěrové bance, došla trpělivost a podala u soudu návrh na insolvenční řízení. Legios bance dluží přibližně 235 milionů korun.
Firma ale dluží víc. Například několik desítek milionů Okresní správě sociální zabezpečení a finančnímu úřadu. Kvůli tomu je na některé nemovitosti Legiosu v Lounech uvaleno zástavní právo. Další miliony dluží firma Všeobecné zdravotní pojišťovně, která proti ní zahájila exekuční řízení.
Legios chce požádat soud o vyhlášení moratoria, které by firmu s více než tisícovkou zaměstnanců ochránilo před věřiteli a na tři měsíce oddálilo prohlášení úpadku.
„S vyhlášením moratoria souhlasí většina věřitelů. Situace nemá žádný vliv ani na výrobu ani na plnění exportních závazků,“ sdělil Michal Donath, který Legios mediálně zastupuje. „V období moratoria je společnost připravena hledat se svými věřiteli řešení tak, aby pokrylo jejich pohledávky a aby směřovalo k rychlému vyřešení situace,“ dodal.
Legios přitom v minulých měsících informoval o nově uzavřených obchodech – své výrobky, železniční vagóny, dodává do západní Evropy i Turecka. V poslední době uzavřel kontrakty v hodnotě přesahující 1,7 miliardy korun.
„Nedostatek financí v naší firmě je způsoben zejména postupem finančních úřadů, které zadržují firmě Legios dlouhodobě vratky DPH,“ říká Radek Rybáček, generální ředitel firmy. „Potíže vznikly v důsledku sporů firmy s českým státem, jehož finanční úřady společnosti dluží na zadržených daních přes 800 milionů korun. Stát zadržuje Legiosu odvedenou daň z přidané hodnoty, a to navzdory skutečnosti, že Legios hradí svým dodavatelům materiál včetně daně z přidané hodnoty. Legios se tedy dostal do finančních problémů jen v důsledku nezákonného postupu daňových orgánů,“ dodává Rybáček.
Insolvenční řízení řeší českobudějovický soud, protože letos v březnu přesunula firma Legios své sídlo do Českých Velenic na Jindřichohradecku.
Název Legios používá firma od roku 2010, předtím používala tradiční zkratku Lostr (Lounské strojírny). Právě v tomto roce vtrhli při rozsáhlém zátahu policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality do firmy v Lounech a dalších objektů kvůli podezření, že Legios a „spřátelené“ firmy ošidily stát na daních o více než sto milionů korun. Legios měl údajně v roce 2009 fiktivně nakoupit komponenty k opravě vagonů za 588 milionů korun, a to s cílem získat nárok na odpočet DPH nejméně 111 milionů korun.
Policisté kvůli tomu obvinili tři osoby z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Policejní vyšetřování se táhne už několik let a doprovázejí ho problémy. Loni například Ústavní soud rozhodl, že policie musí vrátit věci, které v říjnu 2010 zabavila při raziích. Soudní příkazy k prohlídkám byly podle něj nedostatečně odůvodněné.
Firma Legios začala v roce 1998 vyrábět nákladní vagony, předtím různá drážní vozidla jen opravovala. Má čtyři výrobní závody: v Lounech, Českých Velenicích, Horním Slavkově a Nymburku. Zaměstnává přes 1300 lidí. Legios je součástí skupiny Legios Group Plc, registrované v Londýně. Společnost podle některých médií ovládá podnikatel František Savov.
Jak vidíte budoucnost firmy Legios?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.