Tak trochu pohádku o chytré horákyni jistě připomíná českým zaměstnancům zpráva o tom, že důvodem, proč se Česká republika stále drží v hledáčku zahraničních investorů, jsou nízké mzdy ve srovnání se západní Evropou, vysoká úroveň vzdělanosti a pokročilá základna infrastruktury. Dá se tedy říct, že až mzdy dosáhnou vyšší úrovně, může to být problém pro udržení řady investic v tuzemsku.

Uvádí to výroční zpráva mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service, v níž agentura zdůvodňuje, proč nedávno stanovila hlavní rating ČR na stupni A1 se stabilním výhledem.

Zpráva je pouze aktualizací pro finanční trhy, žádnou změna ratingu tedy neobsahuje. Agentura ve své zprávě českou ekonomiku hodnotí jako odolnou po stránce hospodářské, institucionální i finanční.

Agentura ve zprávě například poznamenává, že hodnocení vysoké ekonomické odolnosti odráží stabilní příjmovou konvergenci, které Česká republika v posledních letech dosahovala ve vztahu k průměru Evropské unie. Relativně nízké mzdy, vysoká úroveň vzdělanosti a pokročilá základna infrastruktury, která českou ekonomiku úzce spojuje s jádrem Evropy, činí zemí přitažlivou pro zahraniční investice.

-red-

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit