V Jablonci jich bude sto jedna, v Tanvaldu jednadvacet, v Železném Brodě dvacet a další nezaměstnaní, kteří přijali nabídku veřejně prospěšných prací po menších městech a obcích.

Asi jsme na stropu, počet je pro Tanvald optimální. Dobré zkušenosti s touto službou máme již od roku 2002,“ přiblížil Richard Seidel, tajemník tanvaldské radnice. Zdejší radnice platí těmto lidem dvanáct tisíc korun hrubého, v čemž jsou i stravenky.

Tanvaldsko je na tom s nezaměstnaností vůbec nejhůře z jabloneckého regionu. „Vždyť více zaměstnanců než radnice má zdejší nemocnice a to se bavíme v řádech jednotek,” přiblížil místostarosta Josef Průcha.

Železnobrodská radnice zaměstná v režimu veřejně prospěšných prací dvacet lidí, z toho dva koordinátory.

V zimě je zájem nižší, s příchodem jara stoupá. Poslední dny se dochází zeptat každý den dva tři lidé,“ sdělil Josef Haas, tajemník železnobrodské radnice. Ta tu lidem platí devět a půl tisíce hrubého a stravenky. Jednou za rok dostávají i tisíc korun na některé pomůcky, například montérky. „Drobnější věci jako rukavice, ale i nářadí, mají od nás,“ doplnil Josef Haas.

Vedle dvou set a deseti zaměstnanců magistrátu zaměstná Jablonec sto a jednoho člověka v rámci veřejně prospěšných prací.

Vytvoření nových pracovních míst projednal primátor s ředitelkou krajského úřadu práce Kateřinou Sadílkovou, která aktivitu města vítá. Pracovníky veřejně prospěšných prací budeme zaměstnávat v souladu s potřebami a podporou úřadu práce,“ komentoval tajemník úřadu Marek Řeháček.

Dosud Jablonec zaměstnával přibližně šedesát lidí v režimu veřejně prospěšných prací.

Práce těchto lidí je ve městě vidět. Uklízejí odpadky nejen kolem kontejnerových stání, ale i jinde, pomáhají s údržbou a úklidem v organizacích nebo se zimní údržbou. Významně se také pracovníci veřejně prospěšných prací podílejí na probíhajících úpravách interiéru radnice a šetří tak radnici nemalé finanční prostředky,“ přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Pracovníkům veřejně prospěšných prací je vyplácena mzda, na kterou přispívá úřad práce. Vedle toho organizuje město veřejnou službu úklid města bezplatně vykonává cca 20 lidí bez práce. Jsou odměňováni stravenkami v hodnotě 300 korun za 40 odpracovaných hodin.

Přijali byste nabídku veřejně prospěšných prací?

Řekněte nám o tom názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.