Daňová reforma by měla podle propočtů ministerstva financí mírně snížit daňové zatížení. Většina lidí by měla uspořit řádově stokoruny měsíčně. Agentura ČTK například uvedla příklad pro bezdětného zaměstnance, jehož superhrubá mzda včetně odvodů činí 30 tisíc korun, podle ministerstva odvede státu o 279 korun méně. S rostoucí mzdou se rozdíl zvyšuje. Pouze bezdětný zaměstnanec se superhrubou mzdou 10 tisíc korun zaplatí o 51 korun více. V případě zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou bez příjmů a superhrubou mzdou 30 000 korun odvede o zhruba 500 korun méně

Daňovou reformou mají být dále zrušeny výjimky, například zvýhodnění stravenek. Proti tomu protestovaly odbory, levice i Věci veřejné. Zachování daňové výhody pro stravenky ale VV ve vládě neprosadily. Bitva o ně se dá čekat ještě ve Sněmovně. Stravenky má nahradit daňový bonus ve výši 3 tisíce korun ročně, na který budou mít zaměstnanci nárok. Zachované naopak zůstane definitivně daňově zvýhodněné investičních pobídek.

Místo zdravotního a sociálního pojištění by firmy v případě schválení daňové reformy za své zaměstnance odváděly daň z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta. Zaměstnancům mají také o 2 procenta stoupnout odvody na zdravotní pojištění. Lidé, kteří mají hypotéku, si budou moci od základu daně nově za zaplacené úroky odečíst pouze 80 tisíc korun (dosud je to 300 tisíc korun). Vzniknout má také jednotné inkasní místo.

Daňová reforma bude znamenat mimo jiné i to, že od příštího roku by měl být hazard standardně zdaněn, stejně jako kterékoli jiné podnikání.

-red-