Končící školní rok byl na brněnské fakultě informatiky rekordní, mezi studenty bylo 17 procent dívek. To je nejvíce v historii fakulty Masarykovy univerzity. I tak je ale zastoupení žen mezi studenty IT oborů velmi nízké a neodpovídá poptávce firem po technických odbornících. Společnosti se předhánějí v lákání talentovaných IT pracovníků.

Smíšené týmy složené z mužů a žen přinášejí podnikům řadu výhod. Ženy může od technologických oborů odrazovat nedostatek vlastního sebevědomí, společenské stereotypy nebo mylná představa o obtížnosti práce v IT.

Vývojářek je potřeba v internetových obchodech, kde nakupují převážně ženy. V investiční skupině Miton, která spoluvlastní například internetový obchod s módou a nábytkem Bonami nebo srovnávač cen Glami.cz, tvoří ženy deset procent mezi technologickými zaměstnanci. “Naše start-upy v počátku využívají vlastní kontakty. Vývojáři pak většinou přivedou své kamarády a další členy IT komunity, které znají. V IT je pořád málo žen,” vysvětluje Lucie Winklerová, ředitelka rozvoje zaměstnanců skupiny Miton.

Ženy do mužských týmů vnášejí empatii. “Ve smíšeném týmu jsou muži ochotnější si vzájemně pomoci a více dbají na svůj zevnějšek i vystupování,” míní Helena Kuklíková, personální ředitelka Seznam.cz, kde v současnosti na IT pozicích pracuje jen 6 procent žen. Z oslovených firem pracuje nejvíce žen na technologických pozicích ve firmě Avast, kde jejich podíl dosahuje zhruba 27 procent. “Ženy mají jiný druh myšlení, vlastnosti, rozdílný pohled na věc a všímají si jiných věcí,” míní HR manažerka Avastu Michaela Mojžíšová.

Nehledejte do IT jen borce. Ženy tím neoslovíte

Firmy by neměly zapomínat na to, že mezi ajťáky jsou i ženy, a přizpůsobit tomu své náborové kampaně. Příkladem může být výzkumná agentura Stem/Mark. Pro nábor vytvořila dvě různé kampaně, jednu zacílenou na muže a druhou na kandidátky z řad žen. Zatímco v prvním případě firma podle nabídky na webu hledala šikovného programátora, zájemkyně o práci se firma snažila upoutat větou “Náš tým vybavený XY chromozomy potřebuje osvěžit“.

Agentura chtěla ke svým pěti programátorům a jedné programátorce získat další dva kolegy či kolegyně. “Máme vyzkoušeno, že smíšené týmy lépe fungují jak po lidské, tak po odborné stránce,” říká Jan Lajka. Ženy jsou podle něj ve své práci více praktické a často i časově efektivnější. “Výsledky jejich práce jsou srozumitelné a přehledné. Muži v našem analytickém týmu se specializují na abstraktnější, teoretičtější stránku naší práce, hledají nové metody řešení nestandardních problémů,” vysvětluje rozdíly Lajka.

Stránku s inzercí zacílenou na ženy vytvořily zaměstnankyně společnosti z analytického týmu tak, aby nabídka působila vstřícně a autenticky. Vytvořily texty, grafiku i kódování. V současnosti firma vyjednává se dvěma kandidátkami.

Pro ženy je důležitější dosažení úspěchu než ego

Ženy se ojediněle dostávají také do vysokých pozic v technologických firmách. Podle společnosti Bisnode je v tuzemsku jen 5 procent manažerek v IT podnicích. Jednou z nich je nedávno jmenovaná ředitelka české pobočky technologického gigantu Oracle Renata Dvořáková. “Úspěšné ženy nepodceňují přípravu a při jednání nebo při práci na projektu je pro ně přednější dosažení úspěchu než jejich ego. Ženy jsou obecně emotivnější a empatičtější, muži jsou na druhé straně více sebejistí,” srovnává Dvořáková. Naopak Michaela Stražovská, která se v internetovém obchodu Zoot stará o IT zaměstnance, nevidí rozdíl mezi muži a ženami. “Vnímavost a citlivost mužů, například k atmosféře v kolektivu, je srovnatelná s jejich kolegyněmi. Genderové rozlišování se podle mě v tomto ohledu přeceňuje,” dodává. V IT oddělení firmy Zoot pracuje 31 mužů a pět žen.

Zdroj: www.ihned.cz