Agrární odbory před začátkem jednánímchtěly, aby mzdové tarify v oboru v letošním roce rostly v průměru o 4,5 procenta. Zaměstnavatelé sdružení v Zemědělském svazu ČR navrhovali zvýšenío dvě až 2,5 procenta. V loňském roce minimální mzdové tarify vzrostly o 2,7 procenta. Pýcha upozornil, že mzdy v nejnižších tarifních třídách se navýší i díky nárůstuminimální mzdy. Samotné zvýšeníminimální mzdy se do první tarifní třídy promítá nárůstem přes sedm procent, poznamenal.

Původně měly oba dva zaměstnavatelské svazy o mzdách vyjednávat v prosinci společně, nakonec ale smlouvu podepsal jen jeden z nich. Zemědělský svaz s odbory tak vyjednával tři měsíce.

Podle zprávy o stavu zemědělství činila v roce 2014 průměrná mzda v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, 21 117 Kč. V zemědělství podle statistik bylo předloni zaměstnáno 102 100 lidí. Zemědělský svaz ČR podle svého webu sdružuje více než 950 podnikatelských subjektů, z toho 360 zemědělských družstev, necelých 300 akciových společností, více než 150 společností s ručením omezeným a dalších 150 členů tvoří například odbytová družstva. Přes 42 procent pracovníků v zemědělství zaměstnávají členové svazu.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-