Zatímco odbory požadují, aby se mzdové tarify letos v průměru meziročně zvýšily o čtyři procenta, Zemědělský svaz ČR chce podle šéfa zemědělských odborů Bohumíra Dufka dvouprocentní navýšení. Odbory podle jeho slov svůj návrh stáhnou a obrátí se na zprostředkovatele.

Čím větší mají dotace z Evropské unie (podnikatelé), tím více se brání tomu, aby zaměstnancům zvýšili mzdy,“ poznamenal Dufek, který prý s vedením Zemědělského svazu vyjednával během prosince dvakrát. Podle Dufka zaměstnancům rostou i díky nedávné devizové intervenci ČNB životní náklady a zemědělským podnikům se v loňském roce dařilo.

Za zemědělské podnikatele vedou již několik let kolektivní vyjednávání Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP). Následně se podepisuje s odboráři jedna kolektivní smlouva. Podle loňských odhadů platila smlouva pro podniky zaměstnávající zhruba 80 tisíc lidí. Smluvní strany se v ní dohodly na tříprocentním růstu tarifů.

Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství dosahovala podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku 21 004 korun. Proti průměru celého hospodářství, kde ve stejném období průměr dosáhl 24 836 korun, tak meziročně rostla třikrát rychleji. Zatímco v zemědělství meziroční růst činil 3,9 procenta, v celé české ekonomice 1,3 procenta.

Podle loni vydané zprávy o stavu zemědělství v ČR počet zaměstnanců v zemědělství v roce 2012 meziročně klesl o 3,8 procenta na 105 400. Pokračoval tak dlouhodobý trend odlivu zaměstnanců z oboru. Čísla za loňský rok zatím nejsou dostupná.

Téměř polovina pracovníků v zemědělství loni patřila do věkové kategorie od 45 do 59 let. Stárnutí pracovní síly v zemědělství a populace na venkově vůbec je rovněž trvajícím problémem. Jedním z hlavních důvodů jsou nízké mzdy, které jsou zhruba 80 procent průměru celé ekonomiky.

Měly by se podle vás zvýšit mzdy v zemědělství?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.