Napsal to server Idnes.cz.

„Množí se slovní i fyzické útoky na naše zaměstnance,“ potvrzuje mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. V českolipské nemocnici proto nyní vyučuje sebeobranu Jaroslav Matoušek, specialista na bojová umění z Městské policie v Hradci Králové. Peníze na dvoudenní kurzy poskytuje Evropská unie.

Matoušek udělal v českolipské nemocnici jeden kurz sebeobrany pro dvacet zdravotních sester. V březnu tam chystá další. Seminář trvá dva dny. Praktické ukázky sebeobrany tvoří asi sedmdesát procent lekcí, zbytek je teorie.

Matoušek absolvoval Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně a ovládá džiu-džitsu a judo. Zdravotní sestry či sanitáře učí údery, kopy a další techniky, s jejichž pomocí odvrátí útoky.

„Hodně zdravotníků se zpočátku brání představě, že by někomu zlomili nos nebo mu jinak ublížili. Sebeobrana odporuje jejich přesvědčení, že by měli lidem pomáhat,“ upozornil Matoušek.

Místy, kde se zdravotníci stávají terčem agrese, jsou hlavně nemocniční chodby, ordinace nebo pokoje. Opilost pacientů zhoršuje vyhlídky sester a sanitářů na úspěch v soubojích s nimi. „S lidmi pod vlivem alkoholu se nedá domluvit, a pokud se bráníte, necítí tolik bolest a v útoku pokračují,“ vysvětlil Matoušek.

Právě na Českolipsku existují velké a dlouhodobé problémy s alkoholismem. „Centrálním příjmem naší nemocnice projdou každý měsíc desítky těžce opilých,“ uvedl Pokorný.

Měla by se podle vašeho názoru výuka sebeobrany rozšířit i na další nemocnice?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.