Zájem podniků zaměstnávat handicapované proto podle ČT roste a jejich postavení na pracovním trhu se podle neziskových organizací zlepšuje. Uplatnění handicapovaných na trhu práce by měl pomoct i Job Fair bez bariér – veletrh práce pro osoby se zdravotním postižením, který se letos konal už potřetí.

Organizace, které podporují zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, usilují o to, aby se firmy přestaly bát zařadit do pracovního kolektivu handicapované a vnímaly je jako plnohodnotné zaměstnance.

Podle ČT se situace na pracovním trhu pro postižené lidi stále zlepšuje. Teď pomohla i ekonomická krize, zaměstnat handicapované se firmám vyplatí – dostávají na takové pracovní pozice příspěvek. „Firma může ušetřit až 270 tisíc korun ročně, pokud dá práci člověku se zdravotním postižením,” citovala Česká televize Hanu Potměšilovou, ředitelku Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Od letošního července se navíc zpřísnily podmínky a už není tak lehké vykoupit se takzvaným náhradním plněním. Povinnost zaměstnávat zdravotně postižené má v Česku každá společnost nad 25 pracovníků – alespoň čtyři procenta z nich by měli být handicapovaní.

-red-

Mají to lidé se zdravotním hendikepem i po zpřísnění předpisů pro zaměstnavatele za jejich nezaměstnání na pracovním trhu lehčí?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.