Bez ní totiž firmám hrozí od inspektorátu práce až dvoumiliónová pokuta. Uvedl to server Novinky.cz. Nařízení, které platí od letošního dubna, musí firmy splnit i v případech, kdy si brigádníka potřebují najmout na jeden jediný den. Jak upozornili organizátoři ankety, nikdo při vymýšlení tohoto nařízení zřejmě nepřemýšlel nad tím, že brigádníka potřebuje firma na jediný den a že dost často ho potřebuje najmout okamžitě. Na lékařskou prohlídku tedy nemusí být dost času. Novinky.cz doslova uvedly, že nařízení podle zaměstnavatelů zbytečně komplikuje život firmám i samotným zaměstnancům nebo brigádníkům. Navíc, pokud bude firma potřebovat toho samého brigádníka za měsíc znovu, musí dotyčný vstupní lékařskou prohlídku podstoupit opakovaně. Prohlídku navíc vždy platí firma.

Druhý nejvyšší počet hlasů získala v anketě povinnost podnikatele platit koncesionářský poplatek za každý rozhlasový přijímač a televizor. Zatímco domácnosti platí koncesionářské poplatky vždy jen za jedno rádio či televizor bez ohledu na počet těchto přístrojů, podnikatelé jsou zpoplatňováni za každý přístroj zvlášť. Mají tedy i více administrativních povinností. Koncesionářské poplatky musí platit dokonce za každé rádio v automobilu.

Anketa se letos vyhlašovala už po šesté. O nominacích i samotné “vítězné” absurditě rozhoduje veřejnost. Z 31 nařízení, která v historii vyhlašování anticeny postoupily do užšího finále, jich bylo 14 zrušeno nebo upraveno. Přes všechny státem deklarované snahy o snížení zátěže podnikatelů si Česká republika v každoročním žebříčku Světové banky Doing Business v roce 2012 pohoršila o jednu příčku. Ze 185 hodnocených zemí, které se posuzují podle toho, jak je v nich snadné podnikat, stanula na 65. místě.

Nejlépe si ve sledovaných kritériích Česká republika vede v době potřebné k registraci nemovitosti (27.), jednou z jejích největších slabin je čas potřebný k vyplnění všech povinných formulářů (120.). Zbytečná byrokracie je kamenem, který tuzemské podnikatele stále tíží. Ačkoli se vláda před pěti lety zavázala administrativní zátěž uvalenou na podnikatele postupně snižovat, příliš se jí to nedaří. Čeští podnikatelé musejí každoročně vyplnit více než 700 stran výkazů a přes 30 tisíc kolonek.

-pda-

Proč se v tuzemsku daří zbytečné administrativní zátěži?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.