Zjistil to server Finanční noviny.cz na semináři Asociace pro mezinárodní otázky.

Důvodem je podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna to, že přílivem laciných prostředků z EU dochází k pokřivení trhu. Přísnější podmínky pro získání unijní podpory proto podle něj mají zajistit, že se peníze dostanou jen k životaschopným firmám. Opatřením by se měla snížit i míra korupce, protože návratné prostředky nejsou tak atraktivní, jako dotace. Finance z Bruselu jsou pro evropské firmy klíčové v boji s dopady hospodářské recese, řekla na dnešním semináři Milena Jaburková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a současně představitelka společnosti IBM. „Tyto peníze jsou jedním z mála zdrojů, které můžou oživit evropskou ekonomiku jako takovou, proto je důležité, jak tyto zdroje budou využity,” citoval server Jaburkovou.

Kolik peněz bude mít Česko v EU k dispozici v unijním rozpočtovém období 2014-2020, zatím jasné není. Podle již dřívějších vyjádření zástupců MMR je ale možné, že to bude méně peněz než v aktuálním období. Peníze mají směřovat například do budování infrastruktury, mají také pomoci zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj zhruba 779 miliard korun.

Čerpání dotací v Česku doprovází v posledních měsících řada problémů. Evropská komise vytýká České republice například nedostatečnou kontrolu a audit. Čas na nápravu dostala vláda do června.

-pda-