Jak totiž zjistilo šetření serveru Finanční noviny.cz mezi personalisty, požadavky firem na znalosti a zkušenosti uchazečů o zaměstnání se stále zvyšují a často se neshodují s tím, co jsou zájemci o práci sami schopni nabídnout. Zaměstnanci i na běžných pozicích zároveň mají stále větší odpovědnost a firmy tak mnohdy hledají vhodné kandidáty i několik měsíců.

Jedním z důvodů, proč se rozcházejí požadavky zaměstnavatelů s tím, co jsou uchazeči schopni nabídnout, je mimo jiné vzdělanostní struktura obyvatelstva. Personalisté říkají, že i když se zájem mladých lidí o technické obory v poslední době začal zvyšovat, zdaleka nestačí naplnit poptávku zaměstnavatelů. Problém je také v tom, že i když lidé vystudují, nějaký čas ještě trvá, než se zapracují. Zjištění totiž ukazují na to, že ani člověk s vystudovaným vysokoškolským technickým oborem nemusí splňovat požadavky zaměstnavatele. Firmy totiž na podobných profesích stále častěji vyžadují i takzvané “soft skills”, tedy například schopnost vyjednávat se zákazníky.

Na českém pracovním trhu stále častěji platí skutečnost, že čím větší výběr zaměstnavatelé na pracovním trhu mezi potenciálními kandidáty mají, tím vybíravější jsou a postupně zpřísňují kritéria i nároky na nejrůznější pozice. Dalším problémem, který firmy trápí, je i nedostatek některých profesí. Mezi ně se v ČR řadí například podle průzkumu personální agentury Manpoweru obchodní zástupci, řidiči či uklízečky a hospodyně. Chybí ovšem i lidé z dalších povolání, třeba kuchaři.

-pda-