Vyplývá to z analýzy platební morálky mezi 20 000 firmami zpracované společností ČSOB Factoring. Podle studie, kterou domácí média citují, mají nejlepší platební morálku v Evropě Němci, kteří platí za 40 dnů. Naopak třeba polské a italské firmy platí podle ČTK až za tři měsíce po vystavení faktury.

Termíny plateb mohou podle analýzy způsobit problémy zejména u menších podnikatelů a firem, kteří pro své podnikání zajišťují jen obtížně cizí zdroje a pro které může být více než dvouměsíční období čekání na platbu dokonce i likvidační.

Nejhorší pozici podle analýzy mají dodavatelé ve zdravotnictví, kde čekají v průměru na zaplacení svých pohledávek déle než 100 dnů. Naopak nejlepší platební morálku mají firmy v automobilovém průmyslu, kde se návratnost pohledávek letos zkrátila na 42 dnů z loňských 50 dnů a pohledávky jsou v průměru placeny dokonce čtyři dny před jejich splatností. V průměru se přitom v ČR platí 12 dní po splatnosti faktur, v některých oborech, například ve zdravotnictví, tato doba činí až dva měsíce.

Ve srovnání s okolními zeměmi je Česká republika v platební morálce s 69 dny průměrem. Na Slovensku se v letošním roce platí za dodané zboží a služby v průměru za 71 dnů.

Agentura ČTK ke zprávě uvedla, že ve lhůtě splatnosti faktury platí zpravidla firmy v Německu, Francii nebo Rakousku. Německé firmy platí v průměru za 40 dní, ve Francii a Rakousku v průměru za 60 dní. Naopak po lhůtě splatnosti platí vedle českých i polské a italské firmy, které navíc platí v průměru faktury až za tři měsíce. Firmy ve Velké Británii a USA hradí faktury standardně 20 až 30 dnů po splatnosti.

 

-pda-