Informoval o tom server Finančnínoviny.cz.

Průzkum se uskutečnil mezi zhruba 750 českými firmami. Pro letošní první čtvrtletí plánovalo více firem pracovníky propouštět. Nárůst počtu zaměstnanců předpovídá pět procent zaměstnavatelů, propouštění rovněž pět procent. Celkem 90 procent firem nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak má pro druhé čtvrtletí hodnotu nula.

V předchozím čtvrtletí byl index minus osm, nárůst očekávala tři procenta firem a pokles 11 procent. Po sezonním očištění je index pro druhé čtvrtletí minus jedna.

„Výsledky našeho průzkumu pro druhé čtvrtletí ukazují pokračující opatrnost zaměstnavatelů i přesto, že začíná sezona pro zemědělství, stavebnictví a cestovní ruch,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Nárůst počtu pracovních sil očekávají pro druhé čtvrtletí zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody a odvětví ubytování a stravování s indexem 12 procent. Naopak nejhorší situaci na trhu práce hlásí odvětví dopravy, skladování a logistiky.

Z regionálního hlediska by se podle serveru Esondy.cz mohl zvýšit počet zaměstnanců v Praze, Čechy zřejmě čeká stagnace a na Moravě se bude dále propouštět.

Z globálního průzkumu pak vyplývá, že nejistota zaměstnavatelů přetrvává na celém světě, uvedl server Finančnínoviny.cz. Nejlepší předpověď je v Brazílii, Tchaj-wanu, Turecku a Indii. Naopak nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Řecku, Itálii, Španělsku a Nizozemí.

Jak vidíte svou budoucnost ve firmě, v níž pracujete?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.