Konkrétnější nastavení podmínek fungování dětských skupin se bude podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) řešit později legislativně, skupinu ale mohou firmy, úřady, obce nebo neziskové organizace zřizovat už nyní. Kromě toho ministerstvo nově ustanovuje i péči o dítě v domácnosti prostřednictvím chůvy. Ta si bude moci doplnit vzdělání ve zkráceném cyklu.

Agentura ČTK citovala Lydi iKeprovou z oddělení rodinné politiky při MPSV, podle které je možné zřídit malou skupinu pro nejvýše čtyři děti nebo střední skupinu, kde bude nejvýše 12 předškoláků. Věkově není skupina nijak omezena, ministerstvo ale do své školičky přijímá už od dvou let. Touto věkovou hranicí prý chce ministerstvo ukázat, že dva roky je přiměřená hranice, odkdy už dítě nepotřebuje plnou péči rodičů a může začít navštěvovat jesličky, školku nebo jiné zařízení.

Drábek také upozornil, že hygienické podmínky na zřízení dětské skupiny jsou mírnější než při zřízení školky. Příliš přísné normy jsou totiž jedním z nejčastějších důvodů, které podnikům brání při zřizování firemních mateřinek. Zřizovatel musí zajistit například zahradu o určité velikosti. Personál ale i nyní musí mít zdravotnické, pedagogické nebo sociální vzdělání.

-pda-