Podle zprávy, kterou zveřejnil server EurActive.cz signatáři požadují, aby byla uzavřena jednání, jejichž cílem je vzájemná liberalizace obchodní vízové povinnosti s Ruskem, Tureckem, Ukrajinou a Moldávií. Podobná jednání by měla být také zahájena se zbylými státy Východního partnerství (tj. Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií a Běloruskem) a Kazachstánem.

Zaměstnavatelům vadí to, že stávající obchodní vízové povinnosti výrazně komplikují mezinárodní obchod. EurActive.cz doslova uvedl, že kvůli bariérám ztrácí evropské podniky ročně stovky milionů eur. Nehledě na to, že překážky k otevřenější spolupráci omezují investice a výměnu názorů a hodnot.

EurActive uvedl, že nejdůležitějším odbytištěm mimo země EU je pro tuzemské firmy dlouhodobě Rusko, z hlediska zájmu českých podnikatelů následované Ukrajinou, Běloruskem a Tureckem. Svaz průmyslu a dopravy ČR proto usiluje o značnou liberalizaci obchodních víz pro uvedené země. Podle prezidenta SP ČR Jaroslava Hanáka, kterého citoval i server EurActive.cz, je liberalizace vízového režimu s východní Evropou podpoří konkurenceschopnost podniků EU.

-pda-

Má EU více otevřít obchodní vztahy s východními sousedy EU?

Co si o tom myslíte? Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.