„Náš základní scénář pracuje s nižší hodnotou růstu proti letošnímu roku s meziroční změnou reálného HDP o 0,3 až 0,8 procenta. Nicméně ekonomické indikátory posledních měsíců a stejně tak i nejasné řešení dluhové krize eurozóny nás nutí se připravovat i na hodnoty záporné v intervalu od nuly až minus jedno procento s rizikem směrem dolů. A to se nebavíme o krizových scénářích nárůstů nestability eurozóny,” citovala agentura ČTK mluvčího Svazu průmyslu a dopravy Milana Mostýna.

Pouze mírný růst hospodářství čeká i Hospodářská komora. Unie malých a středních podniků (UMSP) očekává stagnaci či mírný růst řádově v desetinách procenta. České podniky bude podle místopředsedkyně unie Radomíry Kotlárové nadále trápit snížená poptávka po zboží v zahraničí. Exportéři se budou muset připravit na další posilování koruny, respektive oslabování dolaru a eura z důvodu nástupu inflace. Dovozci by měli čekat nižší tuzemskou poptávku, která bude významně ovlivňována nejenom růstem cen základních potravin, ale také energií a bydlení.

Svaz průmyslu s ohledem na nejistotu dalšího ekonomického vývoje eurozóny a ČR předpokládá růst nezaměstnanosti v roce 2012. Odhady počítají s nezaměstnaností ve výši 7 až 7,5 procenta s rizikem růstu nahoru. Pokles zakázek a větší opatrnost v investičním rozhodování zvýší podle mluvčího SP ČR Milana Mostýna nezaměstnanost u podniků souvisejících se stavebnictvím, těžkým průmyslem, službami a také u řady malých a středních podniků.

Zástupci zaměstnavatelských svazů se shodli v tom, že vývoj ekonomiky v tuzemsku zásadně ovlivní také chování tuzemských bank a jejich mateřských společností ve vztahu k požadavkům regulátorů na zvýšení vlastního kapitálu, zlepšení struktury kapitálu a nutnost vytváření takzvaných protikrizových polštářů. Otázka, do jaké míry banky omezí či neomezí dostupnost úvěrů, proto bude pro podnikovou sféru zásadní.

-pda-