Podle ankety, kterou deník zorganizoval, se většina oslovených firem chystá šetřit a optimismem příliš nesrší. Valná většina firem se totiž chystá snižovat náklady, což se výrazně projeví i v počtech zaměstnanců.

V první vlně krize po roce 2008 většina domácích zaměstnavatelů výrazně šetřila. Omezovali se výdaje, snižovaly stavy zaměstnanců a zmrazovaly se mzdy. A s podobným scénářem mohou firmy přijít i nyní.

Otevřeně se k potížím a chystaným opatřením proti možnému příchodu další vlny krize nechce podle deníku hlásit nikdo. Firmy ale už nyní začínají cítit dopady nejistoty ohledně vývoje v eurozóně a hrozící bankovní krize. Podle informací LN připravují záložní plány pro případ recese také banky působící v Česku. Zastavuje se třeba otevírání nových poboček.

Právě v současném období firmy připravují své plány na příští rok a nejistota v Evropě jejich výhledy podstatně mění. Exportéři očekávají v Evropě v lepším případě stagnaci, spíše ale pokles trhu. Sází tak spíše na východní trhy, které zatím rostou.

Ekonomická nejistota se promítá do plánů firem v maloobchodu. Zatímco v první polovině roku hlásily stabilizaci tržeb, v poslední době už zdaleka tak nadšené nejsou. Podle obchodníků ochota zákazníků vydávat peníze do značné míry souvisí s jejich náladou a očekáváními. Pokud jsou negativní, mají totiž tendenci šetřit. A zprávy z Evropy ani chystané reformy na optimismu podle zjištění LN nepřidávají.

-pda-