Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec. Důvodem jsou zablokované firemní účty. Firma dluží bankám a dodavatelům zhruba 700 milionů korun, řekl její ředitel Blahoslav Fajmon. Ve středu řekl odborářům ve firmě, že odjíždí do Prahy jednat o odblokování účtů a že výplatu zaměstnanci dostanou do několika dnů.

Odboráři budou spokojeni, pokud mzdy dostanou příští týden, jinak ale budou uvažovat o výpovědích. “Pokud vedení dodrží své sliby, pak je to úspěch a můžeme očekávat spokojenost napříč firmou. O problémech nikdo nevěděl a byla to pro ně rána z čistého nebe,” uvedl předseda podnikových odborů Jiří Ryzka. Osobně je přesvědčený o tom, že pokud se firma bude vyhýbat svým povinnostem, tak většina lidí odejde.

Jsem přesvědčený, že zaměstnanci vše pochopili a budou mít trpělivost. Po jednáních s bankami mám úvodní slib, že účty odblokují. Hodnota firmy je mnohem vyšší než náš dluh,” uvedl Fajmon.

Firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Fajmon přišel do firmy v květnu. Přijal ho majitel firmy František Komárek, aby vedl obchody v Rusku. V době celozávodní dovolené na přelomu července a srpna ale odstoupilo celé bývalé vedení Kovosvitu a Fajmon se stal generálním ředitelem.

Cestou, jak firmu vyvést z krize, je podle Fajmona nově nalezená cesta na ruský trh. “Klíčová je také úloha mediátora, jehož jsme si najali k jednání s bankami. Banky nyní akceptují jeho pohled na věc,” uvedl Fajmon. Kovosvit dluží bankám kolem 410 milionů korun a dodavatelům 270 milionů.

Naše společnost má svou dceru v Rusku, které se podařilo získat 40 procent tamního trhu, a to s sebou nese náklady. V momentě, kdy jsme měli náklady mořit, došlo k devalvaci rublu a dalšímu ztížení situace,” řekl Fajmon.

Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, problémy ve firmě vyšly najevo po návratu lidí z celozávodní dovolené druhý srpnový týden. Podle Ryzky si zaměstnanci mohli požádat alespoň o dvoutisícovou zálohu, což udělalo 103 lidí.

Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. “Jako ministrovi průmyslu mi na podnicích typu Kovosvit a lidech, kteří v nich pracují, velmi záleží, protože český průmysl jich takových potřebuje víc,” uvedl v tiskovém sdělení Mládek.

Kovosvit MAS, a.s. je lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích stojů v republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

Firma v nedávné době rozšířila portfolia podnikání o energetiku a hydrotechniku. Například vznikla samostatná divize MAS Hydro, která nyní expanduje do zemí EU s technologiemi pro malé vodní elektrárny. Na hospodaření firmy se negativně projevilo utlumení obchodu s Ruskem, které tvořilo zhruba 40 procent objemu. Tržby společnosti v roce 2015 klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun. Společnost se musela začít více soustředit na jiné trhy, zejména sever Evropy.

Kovosvit má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil podnikatel Tomáš Baťa. Od roku 2010 ji vlastní podnikatel František Komárek.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-