V Moravských sklárnách Květná tak bude po spuštění nové linky pracovat až 350 zaměstnanců. V dobách největšího rozkvětu přitom ve sklárnách pracovalo přes pět set lidí.

Ruský trh požaduje stále větší množství českého skla. A automatická výroba v Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou nestíhá pokrývat všechny objednávky. Čekací doba na sklenice vyrobené ve Světlé dosahuje i půl roku. Výhledově do dvou let proto rozšíříme naši výrobu o novou linku. Půjde o automatem foukané skleničky,“ sdělil ředitel skláren Marek Mikláš.

I když ve sklárnách v Květné rozjedou automatizovanou linku, při které se foukání skla obejde bez sklářů, neznamená to pro místní podnik, který letos oslaví 220 let od svého vzniku, útlum v ruční výrobě vysoce ceněných sklenic a dalších předmětů.

Moravští skláři, kteří jsou součástí společnosti Crystalite Bohemia, se před nedávnem vrátili z mezinárodní výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem, kde spolu se sklárnou ve Světlé nad Sázavou podepsali kontrakty za půl miliardy korun.

Sklo dodáváme do 56 zemí celého světa. Šedesát procent produkce ale směřuje na ruský trh. Zájem o české sklo je stále obrovský,“ přiznal Mikláš s tím, že do dalších zemí Evropy jde z Květné deset procent výroby a pouze jediné procento kvalitně zpracovaného skla skončí na českém trhu.

Ve kterých dalších oblastech světa kromě Ruska by podle vás mohl být výrazný zájem o české sklo?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.