Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.

„On už je to problém v současné době. V této chvíli záchrannou službu slouží 1010 lékařů na území celé České republiky. Z toho asi 620 je kmenových lékařů. A ten zbytek už nyní suplují lékaři externí,“ říká předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a současně šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Například vedení středočeské záchranné služby se bojí, že jí budou v terénu chybět lidé. Dnes zaměstnává 90 lékařů, a některé si dokonce půjčuje z jiných krajů, aby pokryla všechny služby.

Lékaři připravovanou změnu zatím moc nekomentují. Na práci přesčas si už zvykli. „Představte si, že za měsíc odsloužíte nějakých 300 hodin v měsíci. Spočítejte si, kolik to vychází na jeden pracovní týden. Rozhodně to nesplňuje těch 37,5 hodiny pracovního týdne,“ upozorňuje lékař Jiří Knor.

Krajská záchranná služba vyjíždí k pacientům průměrně 260krát za den. Její ředitel Martin Houdek se začátku příštího roku bojí. Připouští, že pravděpodobně bude muset snížit počet lékařů ve službě. „Pro mě je pořád lepší, aby v terénu byl lékař, který bude mít více než 416 hodin přesčasové práce za rok a možná tedy bude unavenější – i když v této chvíli má 1040 hodin za rok a někdy i více – než když tam ten lékař nebude,“ tvrdí.

Výjimka na počet přesčasových hodin platí pět let. O tom, že končí, ministerstvo zdravotnictví ví a podle mluvčí Viktorie Plívové už chystá plány, jak případným problémům předejít.

„V současné době ministerstvo připravuje materiál, nad kterým se bude dohadovat porada vedení, a to jak postupovat v případě oné výjimky, která končí na konci letošního roku,“ říká mluvčí resortu.

Podobně jako záchranné služby na tom budou od 1. ledna také nemocnice. I jich se výjimka týká. Předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý ale tvrdí, že pacienti úbytkem lékařů ohroženi nebudou, protože se mění vzdělávání záchranářů, kteří mají čím dál větší kompetence.

„Počet posádek s lékařem se snižuje, zatímco počet posádek bez lékaře se zvyšuje a vzrostl za poslední roky asi o 40 posádek. Takže my vlastně postupně nahrazujeme lékařské posádky těmi bez lékaře,“ vysvětluje Slabý.

Máte nějaké nedávné zkušenosti se záchrannou službou? A pokud ano, jaké?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.