Rozpočet ministerstva školství je přibližně 137 miliard korun. Chládek by si přál, aby se zvýšil o tři až pět miliard, z čehož by 1,5 miliardy mělo jít na vyšší platy učitelů. 

„My si předně musíme uvědomit, že pokud chceme být opravdu konkurenceschopnou zemí, tak to bude pouze prostřednictvím školství,“ řekl Chládek v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Ministr by chtěl prosadit také zavedení kariérního řádu pro učitele. 

„Ale říkám narovinu, bez finančních prostředků to nepůjde. Proto chci také navýšit prostředky na platy učitelů – v prvním roce 1,5 miliardy. A já bych chtěl, abychom dosáhli na konci našeho volebního období průměrného platu učitelů 28 tisíc hrubého,“ uvedl Chládek.

Ministr financí a předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš však uvedl, že se zvyšováním platů učitelů nesouhlasí. To se Chládkovi nelíbí. Podle něj je resort dlouhodobě podfinancovaný.

„Pokud si někdo myslí, že zvýšíme úroveň školství bez peněz, tak já se obávám, že to je liché. Dnes máme průměrně šest procent HDP, které dávají vyspělé země na školství, v České republice je to čtyři a půl,“ podotkl Chládek, který věří že i s podporou premiéra Sobotky by se mu nakonec mohlo povést Babiše přesvědčit.

Kromě vyššího přídělu ze státního rozpočtu chce nový ministr Chládek hledat i vnitřní úspory v resortu. 

Jedna z nich je restrukturalizace odborného školství, učňovských oborů, kde máme některé obory, které v podstatě už nenajdou uplatnění na trhu práce, a přesto se stále vyučují. Na druhou stranu máme obory, které nutně potřebujeme, a nemáme tam studenty,“ řekl ministr. Jak velké úspory to přinese, prý zatím neví. 

Souhlasíte s novým ministrem školství, že tento resort je podfinancovaný?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.