Informoval o tom server Esondy.cz.

„Kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce považuji za zásadní. Státní úřad inspekce práce proto získá na další práci peníze z projektu DONEZ, který končí v září,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Ministerstvo také připravuje novelu zákona o zaměstnanosti. „Chceme, aby kontroly a prokazování legální práce co nejméně administrativně zatěžovalo zaměstnavatele a naši kontroloři přitom získali údaje o zaměstnancích, které potřebují. To bude obsahem našeho návrhu,“ dodala Müllerová. Návrh na změnu legislativy ministryně předloží vládě už v dubnu.

Loni kontroly zjistily 5078 nelegálně zaměstnaných lidí, z toho 3401 se nedostatky týkaly občanů České republiky, v 432 případech šlo o občany ze zemí Evropské unie a 1605 nelegálně pracujících cizinců pocházelo ze států mimo Evropu.

Celkem 552 lidí, z nichž 178 byli občané ČR, pracovalo jinak než na pracovní smlouvu. Zpravidla šlo o simulovaný obchodní vztah, pro práci měli například uzavřeny obchodní nebo občanskoprávní smlouvy.

Státní úřad inspekce práce na základě kontrol dosud uložil 818 pokut ve výši zhruba 163,37 milionu korun. Z toho 45 pokut v celkové výši 12,68 milionu korun úřad uložil za výkon závislé práce na základě jiného než pracovněprávního vztahu a smlouvy. Další pokuty jsou v řízení.

V praxi to vypadá tak, že se obě strany dohodnou na práci mimo smlouvu, nebo k ní zaměstnavatel zaměstnance dokonce nutí. Pak se jedná o takzvanou nucenou živnost. Lidé se ale v takových případech mohou obrátit na Státní úřad inspekce práce. Ten může provést ve firmách kontrolu také zcela mimořádně, na základě podnětů lidí. Jinak se řídí ročním plánem a také například sezónností některých prací.

Problém s nelegální prací se nejčastěji objevuje ve stavebnictví. Právě proto se na tento obor nejvíce zaměřují mimořádné kontrolní akce. Často se nelegálně zaměstnává i při sezónních aktivitách nebo ve službách.

Setkali jste se už někdy s nelegálním zaměstnáváním?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.