Insolvenční soud minulý týden na návrh vedení OKD rozhodl o ukončení těžby v Dole Paskov 31. březnu 2017. Firma teď chce co nejvíce zaměstnanců, mělo by jich být asi 500, převést na šachty v karvinské části revíru. „Počítáme, že zhruba 150 lidí odejde na racio, s až čtyřměsíčním odstupným, 300 lidí se bude podílet na konzervaci a následně technické likvidaci dolu a asi 550 lidí bude muset firmu k 31. březnu příštího roku opustit,“ řekl Antonín Klimša. Dodal, že firma má na odstupné prostředky.

S rozhodnutím o sedmiměsíčním odstupném ale nejsou spokojeni horníci, které propuštění na konci března pravděpodobně čeká. Na odborářské konferenci se proto rozhodli, že si najdou externí právní firmu a na základě jejího posouzení se případně pokusí dvanáctiměsíční odstupné vymoci soudně. “Ti lidé jsou prostě naštvaní, že tři roky se jim něco slibuje, a nakonec se udělá to, co se udělalo. Tak se rozhodli toto ještě podstoupit,” řekl předák hornických odborů Rostislav Palička. S uzavřením dolu ani jeho termínem podle něj zaměstnanci problém nemají. “Pokud by OKD dodrželo sociální program, vyplatilo lidem, co jim slibovalo, tak by nebyl vůbec žádný problém. Termín všichni kvitujou, nicméně nekvitujou porušení sociálního programu,” řekl odborář.

Klimša na to včera odpoledne řekl, že je to pro něj informace nová a připomněl, že součástí dohody vedení firmy s odbory byl také příslib, že pokud se bude v 1. kvartálu 2017 Paskovu ekonomicky dařit, půjde zisk prioritně na vyplacení zvýšeného odstupného pro zaměstnance Dolu Paskov. „Společnost může vyplatit jen tolik, kolik v této chvíli má. Druhým bodem dohody také bylo, že OKD požádá v prosinci příslušná ministerstva České republiky o pomoc při spolufinancování nejen technické likvidace Dolu Paskov, ale i zbytkové části sociálního programu,“ dodal výkonný ředitel OKD. Průměrná hrubá mzda v OKD loni činila 33 215 korun.

Převzato z: www.esondy.cz.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-