Na výučním listu není napsáno, že dotyčný získal kvalifikaci ve vězení,“ upozornila mluvčí nápravného zařízení Eva Hodná na jednoznačný vklad této aktivity pro budoucí život odsouzených. Vysoké procento z nich totiž má jen základní vzdělání, což je na trhu práce problém.

Jde o denní studium, takže se týká nepracujících odsouzených. Podmínkami jsou dokončené základní vzdělání, splnění přijímacího testu a zdravotní způsobilost,“ popsala vedoucí zdejšího školského vzdělávacího střediska Jana Koukalová.

Dlouhé tresty se těžko dostávají do práce,“ naznačila jedna z absolventek, 27letá Michaela, že zvyšování vzdělání je pro řadu trestaných výbornou možností, jak smysluplně zužitkovat dlouhý čas za mřížemi.

Sama má z desetiletého trestu za pokus o vraždu odpykáno 3,5 roku a už zde absolvovala i jeden kurz. Nyní, oblečená v bezchybně vlastnoručně ušité sukni a halence, se zjevným potěšením konstatuje, že to byla možnost zjistit, že člověk dokáže víc, než si myslí. Doma na ni čekají tři děti a Michaela přiznává: „Právě šití dětských oděvů mě baví nejvíc.“

Ve světelské věznici je aktuálně 458 vězeňkyň. Vedle zatím dvou učebních oborů se jim nabízí možnost zvýšit si kvalifikaci či dovednosti v řadě kurzů. Nabídky v současnosti využívá asi 20 procent odsouzených.

Měly by se dole vás rozšířit možnosti odsouzených doplnit si vzdělání ve vězení?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.