Největší odběratelé elektřiny dokonce zaslali v minulých dnech otevřený dopis premiéru Petru Nečasovi (ODS), ve kterém ho varují, že kvůli neúměrně vysokým poplatkům na obnovitelné zdroje energie (OZE) může řada firem skončit ve ztrátě a následně i likvidaci. O práci by pak v celé ČR mohly přijít až desetitisíce lidí.

Firmy argumentují v dopise tím, že zatímco letos platí na obnovitelné zdroje 419 korun za jednu megawatthodinu, v roce 2013 to má být 613 korun. To je podle průmyslníků doslova likvidační. Upozorňují navíc na to, že poplatky na OZE jsou v ČR nejvyšší v Evropě. V Německu či Francii mají podniky náklady na poplatky za OZE desetkrát i padesátkrát nižší než u nás. „Dopady navýšení OZE na český průmysl, zvláště hutnictví, strojírenství, těžkou chemii a sklářství, je obrovský. Dnes bere víc než 50 procent zisku a dostává to spoustu firem, kterým se při postupující krizi ziskovost mění. A budou to muset platit, i když budou ve ztrátě,“ citoval server Novinky.cz generálního ředitele největší tuzemské strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group a prezidenta Národního strojírenského klastru Jana Světlíka. Podle něj mohou poplatky za OZE zvednout počet podniků ve ztrátě až o 50 procent. Kvůli rostoucím poplatkům za OZE Světlík varoval před krachem a propouštěním řady firem.

Výzva, kterou průmyslníci zaslali vládě, má dva body. První chce zachovat i ten vysoký poplatek v roce 2012 pro rok 2013 a zjednat rychlé systémové opatření vedoucí k tomu, aby se ten smrtonosný poplatek v dalších letech snižoval. Suma 619 korun za megawatthodinu, coby poplatek za OZE je ale podmíněna tím, že státní rozpočet „zaplatí“ 9,7 miliardy korun. Pokud ne, mohly by průmyslové firmy zaplatit na poplatku za obnovitelné zdroje mnohem vyšší částku. A to si nebudou moci dovolit nejen velké společnosti, ale i menší a malé firmy a především drobní spotřebitelé.

-pda-

Proč jsou politici neschopní rozhodnout o změně politiky stanovování výše poplatků za tzv. zelené energie?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.